Dayaktan AVM Sorumlu

İnci Vardar 06.07.2016

Alışveriş merkezlerinin sizin için her türlü güvenlik önlemini almakla yükümlü olduğunu biliyor muydunuz?

M.T. isimli bir genç, kız arkadaşıyla bir AVM'de alışveriş yaparken, kimliği belirsiz kişiler genç kadına laf attı. M.T. laf atan kişilerle tartışmaya başladı ve olay kısa sürede kavgaya dönüşüp M.T'nin dayak yemesiyle sonuçlandı. Yaralanan M.T, olayda gerekli güvenlik önlemlerini almayan mağaza, AVM yönetimi ve güvenlik şirketi hakkında manevi tazminat talebiyle dava açtı.

Davalılar bu kavgada kendilerine görev düşmediğini belirterek davanın reddini talep etti. Ancak İstanbul 1. Tüketici Mahkemesinde görülen dava, M.T'nin uğradığı haksız fiil karşısında güvenlik personeli ve davalı şirketlerin herhangi bir kusurlarının bulunmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Mağdur M.T'nin kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 13. Hukuk Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını davacı yararına bozdu.

Dairenin kararında, alışveriş merkezlerde bulunan tüketicilerin mal ve can güvenliklerinin sağlanması bakımından her türlü önlemin alınmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

Davacıyı mağaza içinde döverek yaralayan 4 kişiye olay sırasında müdahalede bulunulmadığı, zanlıların hiçbir güvenlik engeliyle karşılaşmadan alışveriş merkezinden çıkarak gittikleri aktarılan kararda, mağaza ve AVM içinde güvenlik kamerası bulunmadığı için M.T'yi yaralayanların kimliğini tespit etmenin de mümkün olmadığı kaydedildi.

Kaynak: AA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Ahmet Torleone
haha
11.Tem
Beğen(1) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.