Davut Güloğlu'na 2,5 Yıl Hapis

Ezgi Özkurt 26.10.2016

Basın yoluyla Sıla'ya alenen küfür eden Davut Güloğlu, 2,5 yıl hapis istemiyle şoka girdi. Dili damağı kurudu.

Davut Güloğlu'nun, Beyaz Tv'de yayınlanan bir programda Sıla'ya açıkça küfür etmiş olması, başına bela açtı. (Ya ne olacağdı ki?) Sıla'nın 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılmaması üzerine bir ara ortalık büyük karışmıştı. Herkes tam ortadan ikiye bölünmüş ve bir taraf 'ben onun ne demek istediğini anlıyorum ve katılıyorum' dercesine Sıla'nın arkasına geçmiş, diğer taraf düşmanca tam karşısına dikilmiş ve Sıla'yı 'vatan haini' ilan etmişti.

Davut Güloğlu'ndan Sıla'ya: 'diiiittirsin gitsin!'

O televizyon programında muhtemelen şu an 'ulen dilimin kemiği olsa böyle bir şey söylemezdim, ne iyi olurdu söylemeyeydim' dediği birtakım açıklamalar yapmıştı Davut Güloğlu. İşte o açıklamalar:

Sıla, Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu

Kendisine bir televizyon programında yayınlanan röportajı sırasında tükürüklü tükürüklü küfreden Davut Güloğlu'ndan şikayetçi olan Sıla, şikayet dilekçesinde şöyle dedi:

"Şov ibaresinden kasıt, geçmişte bu yapıyla ilişkili olan, onların organizasyonlarına katılan ve kendisine menfaat temin eden, darbe girişiminden sonra kendisine yeniden alan açmak ve aklanmak için o podyuma samimiyetsiz bir şekilde çıkıp şov yapan bazı ünlülerdir. Nitekim bu kimseler hayatlarının hiçbir döneminde demokrasi kelimesini anmamış kimselerdir. Ayrıca bu kimselerin şayet hain darbe girişimi başarılı olsaydı, darbecilerin podyumunda çıkacağını düşündüğüm için bu açıklamayı yaptım."

Davut Güloğlu'nun ifadesi ise şöyle oldu:

"Söylediklerim doğru ancak Sıla’ya hakaret etmedim. Bunu basın ve medya böyle duyurdu. Ancak Sıla üzerine alındıysa yapacak bir şey yok. Çok net bir şekilde, 'Vatanına hizmet etmeyen s… gitsin' dedim. Bu sözümün de arkasındayım."

Tartışmalarda seviyeyi koruyabilme sanatı

Genel olarak tartışmalar esnasında birbirine 'Sen kimsin oğlum?! Kimsin lan sen?! Hayır, sen kimsin ki yani?' şeklinde anlamsızca çıkışmayı seven bir toplumuz ama bundan daha da kötüsü var ki, o da kendi fikrini savunurken karşı tarafa ağız dolusu küfür etmeden kendimizi ifade edemeyişimiz. Tabii bunu herkeslerin gözü önünde bir televizyon programında yapmak işin daha da dramatik olan kısmı oluyor.

İhale büyüdü

Sıla'nın şikayeti üzerine bilirkişi Davut Güloğlu'nun röportajını inceledi ve röportajın eksiksiz (yani kesilmemiş) halini Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe hazırladığı iddianamede, Davut Güloğlu’nun sözlerini Sıla’nın açıklamaları sorulduktan sonra söylediğini ve bu sözlerin eleştiri hakkı ile ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay içtihatlerine göre söylenenlerin suç olduğunu belirtti.

Savcı, Davut Güloğlu’nun basın yoluyla hakaret suçundan 2.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması için İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.