Davalar Hızlı Sonuçlanacak

İnci Vardar 08.07.2016

20 Temmuz'da göreve başlayacak istinat mahkemelerinin, yargı sürecini hızlandıracağı gibi, kararların doğru olmasına da katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Bölge adliye mahkemeleri ya da bir diğer adıyla istinaf mahkemeleri, 20 Temmuz'da göreve başlıyor. Adalet Bakanı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu mahkemelerinin faaliyete geçmesinin, Türkiye'de yargılamaların hızlanmasına katkıda bulunacağı gibi, kararların doğru olmasına da çok büyük katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Davalar Hızlı Sonuçlanacak

Bozdağ, "Adaletin hem zamanında hem de doğru biçimde tecellisi bakımından büyük, önemli sonuçlar doğuracaktır çünkü istinaf yargılamasının faaliyete geçmesiyle ceza yargılamalarındaki davaların yüzde 91'i, hukuk yargılamalarındaki davaların yüzde 89'u ve idari yargılamadaki davaların yüzde 80'i yaklaşık istinaf mahkemelerinde kesinleşecektir. Bu, pek çok davanın kısa sürede sonuçlanması ve karara bağlanması sonucunu doğuracaktır. Yargılamaları bu açıdan hızlandıracaktır" dedi.

Bakanın açıklamasından satır başları şöyle:

"İstinaf, kararlarda gördüğü eksiklik varsa, eksikliği bizzat kendisi tamamlayacak. Yanlışlık varsa yanlışlığı bizzat kendisi düzeltecek."

İstinaf mahkemeleri, delilleri doğrudan değerlendirecek ve işin esasına girerek adeta ilk derece mahkemesi gibi doğrudan karar verebilecek. Bu da aynı olayı iki ayrı mahkemenin görmesi ve değerlendirmesi, iki farklı mahkemenin karar vermesi sonucunda neticelendirilmesi anlamına gelecek. Farklı gözler, farklı değerlendirmeler aynı sonucu verdiğinde karardaki isabeti gösterecek. Eğer eksiklikler tamamlanarak, yanlışlıklar düzeltilerek yeni bir karar tesis edilirse o zaman da eksikliklerin tamamlanması, yanlışlıkların düzeltilmesi için kaybedilecek zaman önlenmiş olacak. Bu da hızlıca bir netice ortaya koyacak.

"İstinaf mahkemeleri, Danıştaya gelecek davaları azaltacak."
İstinaf mahkemelerinin başka bir doğal sonucu da Yargıtay ve Danıştayın gerçek anlamda içtihat mahkemelerine dönüşmesi olacak. Bu konuda Bozdağ, "Çünkü şu anda Türkiye'de Yargıtay ve Danıştay, kanunen vaka incelemesi yapmaması gerekirken, zaruretten dolayı zaman zaman vaka incelemesi yapmaktadır. Gerçek anlamda bir içtihat mahkemesi vasfını kazanması için hem iş yükünün azalması gerekiyor hem de dosyalara daha fazla zaman ayırmaları gerekiyor. Bu, pek çok davanın kısa sürede sonuçlanması, karara bağlanması sonucunu doğuracaktır. Yargılamaları bu açıdan hızlandıracaktır. Danıştaya gelecek davalar da yüzde 80 azalacaktır" ifadelerini kullandı.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.