Darbe Girişimi Ortak Çabayla Engellendi

İnci Vardar 22.07.2016

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

NTV'de canlı yayın konuğu olan Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi, OHAL, Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi konularında açıklamalar yaptı ve soruları yanıtladı.

Ne zaman bir darbe olduysa, Türkiye'nin darbenin ardından idamlar, tutuklamalar, özel mahkemeler, sıkı yönetimler gibi ağır süreçler yaşadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Bütün bunların hepsi gündeme gelmiş olacaktı ve Türkiye yeniden uygar dünyanın bir parçası değil, darbelerle anılan bir ülke konumuna gelmiş olacaktı" diye konuştu.

Bu darbe girişiminin, cumhuriyet tarihimizde en kanlı darbe girişimi olduğunu belirten CHP Genel Başkanı, darbe girişiminin başarısız olmasında halkın, siyasal partilerin, sivil toplum örgütlerinin, meslek örgütlerinin bir anlamda ortak çabasının etkili olduğunun altını çizdi.

Darbe Girişimi Ortak Çabayla Engellendi

Darbe girişiminin yaşandığı gece, Genelkurmay Özel Kalemi'nden CHP Özel Kalemi'ne "Genelkurmay Başkanı'nın darbenin başında olduğu ve talimatları verdiği" bilgisinin geldiğini bildiren Kılıçdaroğlu, "Şimdi tutuklanan kişiden geldi. Biz tabii ki hemen 'darbe kimden gelirse, biz tamamına karşıyız' diye arkadaşlara da bu şekilde bilgi verildi ve onlar da bu tavırlarını korudular" dedi.

CHP Neden OHAL'e Karşı Çıktı?

OHAL'in ilanı ve CHP'nin OHAL'e karşı çıkmasının hatırlatılarak, "Şimdi ilan edilmezse sizce, ne zaman ilan edilmeli?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi:

"Biz şunu söyledik; bu parlamentoyu kapatmayalım. Uçaklar gelip bombalarken, Meclis açık mıydı? Açıktı. Biz darbelere karşı mıyız? Dört siyasi parti karşı. Yasal olarak bir yetki mi istiyorsunuz? Getirin, hemen size yetkiyi verelim. Bir engel yok ki bunda. Ama siz darbeye karşı direnen bir parlamentoya, 'siz şimdilik bir köşede durun, biz OHAL ilan edip bu işle mücadele edeceğiz' derseniz, biz bunu doğru bulmadık."

CHP'ye de sızmış paralel yapı mensuplarının olup olmadığı ve bunlara ilişkin tedbir alınıp alınmayacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Bizim bir istihbarat örgütümüz yok. Kim paralelci, kim paralelci değil biz bilmiyoruz ama devletin istihbarat örgütü gelip de 'Şu kişi şöyledir, bu kişi böyledir' diye bir şey verirse bakarız. Biz bir siyasi partiyiz." diye karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, kendilerine gelen her bilgiyi kontrol ettiklerini de söyledi.

Pazar günü CHP liderliğinde Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi düzenlenecek, miting için Büyükşehir Belediyesince ücretsiz ulaşım sağlanacak. Bu mitinge AKP'den de katılım olacağının belirtilmesi üzerine CHP Genel Başkanı, organizasyonun cumhuriyet ve demokrasi odaklı olduğu için herkese açık olduğunu söyledi ve "Cumhuriyet ve demokrasi sadece bizim değil bütün siyasi partilerin, vatandaşların ortak beklentisi, amacı, kültürü olmak zorunda" ifadesini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.