Dansın En İçsel Halini Gösteren Bir Fotoğrafçı: Nir Arieli

İrem Çamarası 30.05.2018

Tutkulu bir dans ve bu dansın en heyecan verici yerinde durdurma düğmesine basan birisi. İşte o kişi, New York'lu fotoğrafçı Nir Arieli!

Kariyerine askeri fotoğrafçı olarak başlayan Nir, daha sonra fiziksel zekanın güzellik üzerindeki sade ve yalın anlamlarını aramak üzere fotoğraf çekmeye devam etmeye karar verdi. Çalışmalarının en etkileyici noktası derinlik olan Nir Arieli, fotoğraflarında daha çok içselliği vurguluyor. Kusursuzluğa ulaşmaya çalışmak yerine, kusurları da göstererek gerçekliği tüm çıplaklığıyla fotoğraflarına yansıtıyor.

21 Nisan’da New York Daniel Cooney Galeri’de açılacak olan yeni sergisi “Flocks”tan bahsediyoruz.

Nederlands Dans Theater II, Batsheva Dance Company, Ballet Hispanico, Ailey II gibi modern dansın önemli topluluklarının bir araya gelmesi ile oluşan proje, aynı zamanda farklı kültürel ve tarihi birikimleri de birleştirir nitelikte. Birlikte hareket, iç içe geçmek gibi dans topluluklarının atmosferini inceleyen Nir Arieli bu dans toplulukları arasındaki karmaşık grup dinamiğini ve fiziksel etkileşimi gözler önüne seriyor. Farklı insanlardan, gruplardan oluşan ama bir bütün olmayı başarabilen kişileri görüyoruz çalışmalarında. Nefes almak için duraksayan ama yine de bütünlüğünü kaybetmeyen bir dans topluluğunun en derinine ulaşıyoruz. Dansçıların zaman zaman heykelsi formlar oluşturduğunu gördüğümüz fotoğraflarda, dansın en özel anına tanık olabiliyoruz ve dansı içselleştirebiliyoruz.

Sözsüz iletişimin de ne kadar güçlü olabileceğini gösterdiği çalışmaları ile Nir Arieli, bir kez daha hepimizde hayranlık uyandırıyor.


İrem Çamarası


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.