Danimarka’da Bir Feminist İmam

Özge Kaya 26.10.2016

Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinden biri olan Danimarka’da kadınlara özel bir cami var.

AFP’nin haberine göre İskandinavya’nın kadınlar tarafından idare edilen ilk camisi bu yılın Mart ayında açıldı. Ağustos ayında ise ilk Cuma hutbesi okunan cami, tahmin edilebileceği gibi muhafazakârlar tarafından pek hoş karşılanmadı. Hatta, Mariam camiindeki 5 kadın imamdan biri olan Sherin Khankan’ın ifadesine göre, aşırı sağcılar tarafından sosyal medyada sıkça tehdit alıyorlar.

Danimarka’da Bir Feminist İmam

İlk vaazda kadın alimler ve kadın hakları hakkında konuşan Danimarka doğumlu kadın imam Saliha Marie Fetteh yaklaşık yarısı gayrimüslim toplam 60 kadına hitap etti. Katılımcılar arasında Hristiyan ve Musevi cemaat liderleri de vardı.

Kadın haklarını savunmanın sadece batıya ait bir durum olmadığını savunan Khankan, karşılaştıkları zorlukları da “Dini kurumlardaki yapılanmayı değiştirdiğinizde güç dengesini de değiştirmiş oluyorsunuz, erkeklerin tekeliyle mücadele etmiş oluyorsunuz” diyerek ifade etti.

İslami feminizmin projenin temelini oluşturduğunun en somut örneği de evlilik anlaşması gibi gözüküyor. Evlilik anlaşmasında kadınların boşanma hakkı saklı tutuluyor, çok eşlilik yasak ve psikolojik ya da fiziksel bir şiddet durumunda ise evlilik feshediliyor.

Bu yaklaşım kulağa çok antika gelse de geleneksel İslamın kadınlara sunduğu hakların kısıtlılığı göz önüne alındığında ilk adım olarak oldukça değerli olduğu bir gerçek.

Müslüman Baba ve Feminist Anne

Sherin Khankan’ın bu birleştirici ve eşitlikçi anlayışı yetiştiği aile ortamından geliyor belli ki.

Khankan’ın babası, feminist bir Finlandiyalı kadınla evlenen Suriyeli bir politik mülteci. Hristiyan olan annesi Ramazan ayında ailenin geri kalanıyla birlikte oruç tutuyor, Müslüman aile üyeleri ise özel günlerde anneyle birlikte kiliseye gidiyor.

2001’de İslama daha demokratik ve çoğulcu bir yaklaşım getirmeyi amaçlayan “Eleştirel Müslümanlar” grubunu kuran Sherin Khankan, hemen ardından New York’ta yaşanan 11 Eylül saldırılarından sonra kendini artan İslam düşmanlığına karşı savaşmaya adıyor.

Öte yandan, Khankan, geri kalan Müslüman topluluğuyla arasındaki köprüleri yakmamak için bazı öncelikli planlarını şimdilik geri planda bıraktığını da kabul ediyor ve bunu “Köprüleri yakmak sadece kaos yaratır” diyerek açıklıyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.