Daniel Brown’ın Dijital Dehası

Amanda Aman 16.06.2016

“Dantilon: the Brutal Deluxe”: Bu şehirler karanlık, vahşi ve lüks.

Londra’da yaşayan Daniel Brown, bir mimari tasarım dehası. Bilgisayar ile üretilmiş “Dantilon: the Brutal Deluxe” adlı dijital mega şehirler serisi, Inception filminden fırlamış gibi duruyor. Nefes alınamayan, bol binalı, çok nüfuslu, klostrofobik şehirler. “Bir şehir yaratma fikriyle ilgileniyordum fakat bu kadar detay tasarlayabileceğimi tahmin etmezdim” diyor Brown.

Daniel Brown’ın Dijital Dehası

Gelecek böyle mi gözükecek?

Tasarımcı, Orta Doğu’nun geometrik çini motifleri ve Arap mimarisinden esinlenmiş, matematiksel geometri üzerinden yorumlamış, vahşi ve modern estetikle harmanlamış. Programın kullandığı fraktal denklemler ile binaların geometrik yapıları oluşturuluyor, ortaya çıkan kıvrılıp katlanan, birbirleri üzerine binen 3 boyutlu yapılar üzerlerine apartman fotoğraflarını giydiriyor. Algoritmaya girilen gelişigüzel sayılar ile sistemde ardışık olarak artıyor, böylelikle binaların boyutları devasalaşıyor.

Daniel Brown’ın Dijital Dehası

Dantilon projesi, Daniel Brown’ın hobisi. Brown, Amaze adlı dijital strateji firmasında part time çalışıyor. Amaze, yazılım yolu ile sanal gerçeklikte simüle dünyalar inşa eden bir firma. Sanal gerçeklik sayesinde birkaç kod yazarak simüle hayatlar yaratmak çok kolay ve ucuz.

Daniel Brown’ın Dijital Dehası

Brown çocukken mimar olmak istermiş. Norman Foster ve Richard Rogers gibi yüksek teknoloji ürünü, fantastik binalar tasarlayan mimarlar ilham kaynağı olmuş kendisine. Genç yaşta yakın arkadaşlarından birinin mimar babası onu bu hayalinden vazgeçirmiş. Fakat tasarlamaktan değil. Geçirdiği üzücü kaza da engel olmamış tasarımcıya. 2003 yılında geçirdiği bir kaza sonucu boynu kırılmış, felç geçirmiş Brown. Şu anda omzundan aşağısı tutmuyor, ellerini kullanamıyor, yazıp çizemiyor. Pes etmiyor, uyarlanmış bir bilgisayar sayesinde devam ediyor tasarım hayatına.

Daniel Brown’ın Dijital Dehası

Yeni medya alanının liderlerinden kabul ediliyor kendisi, deneysel işleri San Francisco Modern Sanat Müzesi ve Londra’nın Victor & Albert müzerinin arşivlerinde yer alıyor.

Amanda Aman


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.