Dalgaların Gücü Adına!

Mehmet Berkay Önen 29.08.2016

Bilimin doğayı taklidine bir başarılı örnek daha.

Bilimin doğayı taklit etmesi yeni bir olay değil. Yüzyıllardır insanlar, doğada gördüklerini bilim ile tekrardan yaratmak için vakit ve efor harcıyorlar. Bir kartal gibi uçabilen uçaklar üretmek, bir balık gibi yolunu kaybetmeyen cihazlar geliştirmek ya da bir yılan gibi kıvrılabilen robotlar yaratmak, sanıyoruz birçok bilim adamının başarmak istedikleri arasında üst sıralardadır. Kartal ya da balık kısmını bilemiyoruz ama yılan kısmında bazı gelişmeler var.

Dalgaların Gücü Adına!

Negev Ben-Gurion Üniversitesi'nden bilim adamlarının geliştirdiği bu yeni robot sadece tek bir motor sayesinde hareket ediyor ve bir yılan gibi dalgasal hareketler gerçekleştirerek kendi yolunda aheste aheste ilerleyebiliyor. Şimdi diyeceksiniz ki, bu robotun diğerlerinden ne farkı var? Araştırmacılar tarafından geliştirilen bu robot, dünyanın ilk tek harekete geçiricili dalgasal robotu. Türk Dil Kurumu'nun zoraki çevirilerindenmiş gibi bir adı bulunan bu robotun en önemli özelliği, sadece tek bir motor kullanarak kompleks dalga hareketlerini taklit edebilmesi. Bu sayede ileri ya da geri hareket edebilen bu robot diğer rakiplerinden teknolojik anlamda oldukça farklılaşıyor.

Bu robot neden bu kadar önemli diye soruyor olabilirsiniz. Dalga robotunun ne kadar etkileyici bir buluş olduğunu anlamak için olası kullanım alanlarına bakmakta fayda var. Şimdilik videoda göründüğü gibi 20-30 cm gibi bir boyuta sahip olan robot, ilerleyen yıllarda daha da küçük versiyonlarının üretilmesiyle beraber yeni işlevler de kazanacak. Mikroskobik versiyonunun üretilmesiyle beraber bu robot insan vücudunda özgürce dolaşabilecek, tıkalı damarları tespit edebilecek ya da herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bazı işlemleri dertsiz bir şekilde kendi başına halledebilecek. Ayrıca şimdiki haliyle bile bazı arama kurtarma çalışmalarına destek verebilecek beceride olan bu küçük robot, dar alanlarda tam dikey yüzeylere tırmanabilmesi, rakiplerinden daha hızlı olması ve tamamen üç boyutlu yazıcı ile üretilen gövdesi dolayısıyla oldukça büyük ses getirecek gibi gözüküyor.

Robot hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenleri buradan alalım.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.