Dağınıklık Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Ece Soylu 09.05.2018

Dağınıklığın zeka ve yaratıcılık belirtisi olduğunu söyleyenlerin yanında, hepimizin bir Einstein olmadığını hatırlatmak isterim.

Bilimsel araştırmaların vardığı sonuca göre dağınık insanlar, yaratıcılık ve zeka düzeyleri yüksek olan insanlarmış. Düzenli bir ortamda daha basit ve sade düşünürken, dağınık ortamlarda o sıradanlık çizgisinin dışına çıkıp yaratıcı fikirler ortaya koyma eğilimimiz artıyormuş. Yaratıcılığın zeka ile olan ilintisinin ortaya konduğu diğer araştırmalar da göz önünde bulundurulunca, dağınık ortamda verimli düşünebilen insanların zeki olduğuna dair bir sonuca varılmış.


Bu araştırmanın halka sunulduğu ilk zamanlarda hemen hemen tüm haber kanallarında yazılıp çizildi, birçoğumuzun içine su serpildi. Bunları öğrendiğimizde dağınıklıktan muzdarip olanlarımız bir heyecanla eşle dostla “Bak zekiymişim, gördün mü?” temalı konuşmalara girdi. Dolabınızda durması gereken çorabın masa lambasının üstünde durması ilham perilerinizi harekete geçirebilir, kabul ediyoruz; ancak kaos düzeyindeki bir dağınıklıkta da aynı ilhamı bulabilir misiniz, tartışılır.


Aynı bilim dünyası, dağınıklık ile insan psikolojisi arasındaki ilişkiyi ortaya koyan başka bir araştırmayı da paylaştı. Bu araştırmaya göre, dağınıklık stres seviyesini artırırken uyku kalitesinde de bozulmalara yol açıyormuş. Sadece zeki değil, aynı zamanda stresli ve uykusuz insanlar olduğumuzu da öğreniyoruz buradan. Bakalım lamba üstündeki çorabı görünce vücudumuzda neler oluyor:

- Dağınık ortamlar beyindeki hormon salgılama merkezini tetikleyerek gereğinden fazla uyarıcının vücuda gönderilmesine neden oluyor. Özellikle görme, koklama ve dokunma merkezlerimiz bundan fazlasıyla etkileniyor.

- Beynimizdeki düşünce ve problem çözme merkezlerinde olumlu yönde etkisi olmayan bir istilaya sebep oluyor; dolayısıyla problem çözme ve yaratıcılık mekanizmamız zayıflıyor. (Zekiysek bir şey olmuyor herhalde.)

- Hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamayı engelliyor.

- Etrafın dağınık oluşu, beyne işin henüz bitmediği sinyalini veriyor, sonuç alamama korkusu vücuttaki gerginlik seviyesini artırıyor.

- Stres seviyesindeki artış uyku kalitesini de etkiliyor, uykuya dalmayı zorlaştırıyor ve gergin uyanmamıza yol açıyor.


Bilime olan inancımıza dayanarak şu sonuca varıyoruz: Dağınıklık psikolojik olarak bizi yoruyor, stresli ve gergin bir ruh hali yaratıyor. Aynı zamanda, zeki insanların dağınık olabileceğini düşünürsek, demek ki dağınıklığın vücudumuzdaki tüm olumsuz etkilerine rağmen yaratıcı ve üretken olabiliyoruz. O zaman buradaki kilit nokta, dağınıklığın süper zekamızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını dürüstçe itiraf etmekte. Eğer öyleyse varsın dağınık olalım, hakkımız.


Ece Soylu


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Orkun Yalçinkaya
Yeni keşfettiğim güzel bir site sanat ve kültüre dair bir haber sitesi görmek çok hoş Barış Özcanın siteleşmiş hali güzel haberlerle ve bu kaliteyle daha çok buluşmak dileğiyle
22.Nis
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.