DAEŞ Kan Kaybediyor

Oğuz Taktak 02.09.2016

Terör örgütü DAEŞ ortaya çıktığı günden bu yana ele geçirdiği askeri ve sivil toplam 126 yerin 56'sını kaybetti.

Terör örgütü DAEŞ, iki yıl önceki sözde "İslam Hilafeti" ilanından bu yana, doğuda aldığı darbelerle birbiri ardına hezimete uğrarken, batıda ise münferit "yalnız kurtların" gerçekleştirdiği terör eylemleri ile "gücü elinde bulundurduğu" yönündeki iddiasını sürdürmeye çalışıyor. Bu da DAEŞ'in Suriye ve Irak'ta elinde bulundurduğu toprakların gerçekliği hakkında soruların gündeme gelmesine neden oluyor.

The New York Times'ın yayınladığı istatistiğe göre DAEŞ, ortaya çıktığı günden bu yana Suriye, Irak ve Libya'da askeri ve sivil 126 yeri ele geçirdi, 56'sını ise terk etmek zorunda kaldı.

DAEŞ Kan Kaybediyor

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi yaptığı son açıklamasında iki yıl önce ülke topraklarının yaklaşık üçte birini elinde bulunduran DAEŞ'in, halihazırda kontrolü altında tuttuğu bölgelerin yüz ölçümünün ülkenin yüzde 14'ünü geçmediğini ifade etti.

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS tarafından hazırlanan raporda da terör örgütü DAEŞ'in, bu yılın ilk yarısında yüzde 12 oranında toprak kaybettiği belirtildi.

DAEŞ, 16'sı bu yıl içinde olmak üzere toplamda 56 yeri kaybetti.

Örgütün verdiği son kayıplar ise Suriye'de Cerablus ile Libya'da "kalesi" olarak bilinen Sirte kenti oldu. DAEŞ her iki yerdeki stratejik mevkilerinden çekilmeye mecbur bırakıldı.

Uluslararası gözlemcilerden bir kısmı bu durumu, bu ve önümüzdeki yılın DAEŞ için sonun başlangıcı olacağı şeklinde yorumlarken, bazıları ise ağır kayıplar veren DAEŞ'in çıkarılmaya zorlandığı büyük kentlerden çekilip yeni bölgelere ulaşmaya çalışacağı gibi yeni bir strateji izlediği, beklenmedik başka bölgelerde ortaya çıkabileceği görüşünü dile getiriyor.

Türkiye’nin ÖSO’ya destek verdiği Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Cerablus'u da terör örgütü DAEŞ'ten geri alındı.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.