Cymatics: Sesi Görünür Kılmak

Amanda Aman 03.08.2016

Ve insan, ses dalgalarını görmeyi keşfetti.

Cymatics, ses dalgalarının görselleştirilmesiyle uğraşan bir fizik/müzik alanı. Tarihte ilk olarak Ernest Chladni, metal bir plakanın üzerine kum serperek keman yayı ile titreştiriyor ve üzerinde ses dalgalarının oluşturduğu desenleri görmüş. Bu teknikte yayı plakanın başka bir yerinden çektiğinde, yani frekansı değiştirdiğinde desen de değişiyor.

Cymatics: Sesi Görünür Kılmak

Tabii bu deneyin yapıldığı zamanda amfiler ve hoparlörler olmadığından, şimdilerde bu deney hem daha farklı ortamlarda hem de elektrikle çalışan frekans üreteçleri ve yükseltici ekipmanlar kullanılarak yapılıyor ve ortaya daha da enteresan görüntüler çıkmaya başlıyor. Gözümüzle göremediğimiz ama aslında havada ya da sesin yayıldığı her ortamda bu şekiller ve desenler her an oluşuyor.

Cymatics: Sesi Görünür Kılmak
Cymatics: Sesi Görünür Kılmak

Hans Jenny 60’larda bu olaya Cymatics ismini vermiş. Deneyi ileri götürüp gizemli kapılar açmış, hatta varoluşla ilgili ipuçlarına ulaşmış desek abartmış sayılmayız. Yaptığı deneylerde farklı biçimlerdeki plakaların üzerinde farklı malzemeleri hoparlör kullanarak titreştirmiş. Öyle görüntüler ve hareketler yakalamış ki, kimi zaman bir kaplumbağa kabuğu deseninden kar tanesi molekülüne ulaşmış, kimi zaman da omurga hareketlerinden atom bombası efekti benzeri davranışlar gözlemlenmiş. Sanki evren yokken bir ses çıkmış ve her şey frekanslarla şekil almış gibi bir his uyandırıyor.

Cymatics: Sesi Görünür Kılmak

Olayın gizemi bir tarafa, bu teknik, bilim tarafından kullanılagelmiş ve halen kullanım alanları genişlemekte. Örneğin yunusların çıkardığı seslerden bir kütüphane oluşturulmuş ve yunusların nasıl iletişim kurduğunu çözmeye uğraşıyorlar. Şifacılıktan eğitime, farklı alanlarda kullanılan cymatics, keşfedildikçe pek çok işe yarayacak gibi gözüküyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.