"Halep'te Ateşkes" Görüşmesi

Oğuz Taktak 09.09.2016

Cumhurbaşkanı ile Putin telefon görüşmesinde, Halep'te ateşkesin sağlanması için mutabık olduklarını vurguladılar.

Türkiye Cumhurbaşkanı, Rusya Devlet Başkanı ile telefonda görüştü. İkili ilişkilerin yanı sıra Suriye'deki son gelişmelerin de ele alındığı görüşmede, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın, Halep'te bir an önce ateşkesin sağlanmasının önemine dikkati çektiği bildirildi.

Görüşmede, iki lider Kurban Bayramı vesilesiyle Halep'te ateşkesin sağlanması için ABD ile görüşmeler yapıldığına işaretle, bu konudaki çabaların yoğunlaştırılması hususunda mutabık olduklarını vurguladılar.

"Sınırın terör örgütlerinden arındırılması önemli"

Fırat Kalkanı Harekatı'nın da ele alındığı görüşmede, iki lider, Türkiye'nin sınır bölgesinin başta DAEŞ olmak üzere terör örgütlerinden arındırılmasının önemli olduğunu belirttiler.

Cumhurbaşkanı, Cerablus'un ve El Rai'nin asli sakinlerinin Türkiye'den memleketlerine dönmeye başladıklarına değindi.

Enerji İş Birliği Görüşüldü

Görüşmede, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Türk Akımı da dahil olmak üzere enerji sektöründeki iş birliği, Rusya-Türkiye arasındaki charter seferlerininin başlaması gibi ikili meseleler de ele alındı.

Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in, ikili ilişkilerin normalleşme sürecinin ivme kazanmasından, gerek St. Petersburg'da gerek Çin'de yapılan görüşmelerde mutabakata varılan konuların hızla hayata geçirilmesinden mutluluk duyduklarını da ifade ettikleri aktarıldı.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.