Cumhurbaşkanı, Almanya Başbakanı Merkel İle Görüştü

Oğuz Taktak 04.09.2016

G20 Zirvesi için Çin'de bulunan liderlerin görüşmesinin yapıcı geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak için gittiği Çin'in Hangcou kentinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kabul etti. Grand Metropark Otel'de basına kapalı gerçekleşen kabul 45 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Merkel, Almanya'nın darbe girişimini kınadığının ve demokrasiden yana yer aldığının altını çizdi. Cumhurbaşkanı da Merkel'e, Almanya'nın desteğinin yanı sıra bu süre içerisinde iki kez telefon görüşmesi yapmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, Almanya Başbakanı Merkel İle Görüştü

Vize muafiyeti de konuşuldu

Cumhurbaşkanı, görüşme vesilesiyle, Fırat Kalkanı harekatıyla ilgili olarak Merkel'e bilgi verdi. Suriye'deki krizin siyasi çözümle sonlandırılmasının, gerek istikrarın yeniden tesisi, gerek IŞİD ve diğer örgütlerle etkili mücadele için önem taşıdığına dikkati çeken Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin güney sınırı boyunca bir “terör koridoru" oluşturulmasına izin vermeyeceğini vurguladı. Merkel de Türkiye'nin başta IŞİD olmak üzere terörle mücadelesini desteklediklerini belirtti.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı ve Merkel'in, Türkiye - AB ilişkileri çerçevesinde, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti ve geri kabulün eş zamanlı olarak yürürlüğe konulmasını sağlamaya yönelik istişarelerin ve çalışmaların sürdürülmesi konusunda da mutabık kaldıkları kaydedildi.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.