Cumhurbaşkanı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden İle Görüştü

Defne Taktak 22.09.2016

Görüşmenin gündeminde Suriye'de çatışmaların sona ermesi ve IŞİD'in yok edilmesi vardı.

Cumhurbaşkanı'nın New York'ta kaldığı otelde kabul ettiği ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Cumhurbaşkanı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden İle Görüştü

Görüşmenin içeriğine ilişkin, Beyaz Saray'ın internet sitesinde, Erdoğan - Biden görüşmesinde ele alınan konuları yayınladı.

Beyaz Saray'ın verdiği bilgilere göre, Biden, ABD ve Türkiye arasındaki stratejik ilişkinin önemini vurguladı. Erdoğan ve Biden, terör örgütü IŞİD'i zayıflatmak ve yok etmek için, koalisyon güçleri ile koordineli operasyonlarda işbirliğini derinleştirme yollarını görüştü. Biden ve Erdoğan görüşmesinde ayrıca Suriye'de çarpışmaların sona erdirilmesi ve Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılması yönünde devam eden çabaların durumu da dahil olmak üzere öteki önemli bölgesel gelişmeler ele alındı. Biden, Türk demokrasisi için sarsılmaz desteğini yineledi ve Türk halkının demokratik kurumlara bağlılığı ve hukukun üstünlüğünü övdü. Biden, ABD'nin yasa dışı ve şiddet dolu darbe girişimi soruşturmasını yürüten Türk makamlarına her zaman yardım sağlamaya hazır olduğunu vurguladı ve ABD'li hukuk uzmanlarının bu konuda kendi muhatapları ile çalışmaya hazır olduklarını belirtti. PKK'nın bir terör örgütü olduğunu da yineleyen Biden, PKK'nın Türk güvenlik güçleri ve sivillere karşı giriştiği terör olaylarını kınadı ve tüm Türk vatandaşlarına barış getirecek siyasi diyaloğa dönüş için umudunu dile getirdi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.