Crossroads 4

Amanda Aman 01.07.2016

Genç sanatçılara destek olmayı hedefleyen bu sergiyi 30 Temmuz'a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Çağımızda sanat, sanatçının kimliğinin aşındığı ve kendi aidiyetinden bağımsızlaştığı, sınırlarötesi bir “imge” üretimi haline geldi. Artık ulusal kimliğe dayalı reflekslerin yerine, sanatçıların ürettikleri imgelere odaklanmamızın nedeni de budur.

Fırat Arapoğlu

Crossroads 4

Crossroads 4 adlı karma sergi, 11 Haziran - 30 Temmuz tarihleri arasında Art On İstanbul’da düzenleniyor. Crossroads’un asıl yaratılış amacı, genç sanatçılara destek olmak, üretim süreçlerine, gelişimlerine katkı sağlamak. Sergide yer alan sanatçılar Olcay Kuş, Ahmet Çerkez, Erman Özbaşaran ve Olgu Ülkenciler.

Crossroads 4

Sergide sprey boya, altın varak, inşaat atıkları, epoksi gibi pek çok malzeme ile üretilen, farklı teknikler bir çatı altında birleşiyor. Tüm eserleri kapsayan dominant bir tema yok, duruş olarak ta geleneksel tanımlardan kaçınılmış. Böylelikle belirli bir başlık altına sıkışmak zorunda kalmayan sanatçı özgür bırakılmış oluyor. Sergideki konu grupları kent, yapı/inşa, jestler/fizyonomi olarak adlandırılıyor.

Crossroads 4

Ahmet Çerkez ve Erman Özbaşaran’ın ortak projesi, atık parçaların bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan heykel yerleştirmeleri. İnşaatlardan toplanan ahşap ve metal atıklar geri dönüştürülmüş yeni formlarıyla izleyiciyle buluşuyor. Heykeller dışında sanatçıların ayrı ayrı ürettikleri resim ve desenleri karşımıza çıkıyor. Olgu Ülkenciler seriye 3 boyutlu soyut metal heykelleri ve polyester rölyef çalışmaları ile katılmış. Sanatçı formun sürekliliği ve kentin verdiği biliçdışı doğa algısını sorguluyor. Olcay Kuş ise hükümet ve onun dili olan medyanın baskısını beden üzerinden ele alıyor. Kullandığı malzemeler gazete kağıtları, boya ve cam.

Crossroads 4

Sergi metni, sanat tarihçisi Fırat Arapoğlu’na ait. Temmuz sonuna kadar, pazar ve pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilir.

Crossroads 4

Amanda Aman


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.