Çöpüne Kadar Çevreci Evler

Ece Tuğran 19.07.2016

Bu binaların çöpten yapıldığına biz inanamadık, siz de inanamayacaksınız.

Sigara izmaritlerinin tuğlaya dönüştürülebileceği araştırması yapılan şu günlerde, yüzyıllardır zarar verdiğimiz çevreye karşı duyarlılığın arttığını görmek beni bir hayli sevindiriyor. Çevrecilik adına atılan büyük bir adımdan ve bu adımın dünya geneline yayıldığından şu yazımda bahsetmiştim. Şimdi bu adımın ürünlerini sunmakta sıra!

  • Kendisini eko-mimar olarak adlandıran Michael Reynolds, “Earthship” adlı oluşumun lideri. Earthship’ler, ilki 30 yıl önce tasarlanan ve geri dönüşüm ürünleri kullanılarak inşa edilen ev görünümlü yapılar. Estetik kaygısı taşımadan tasarlanan Earthship’lerin yegane amacı çevreci olmak. Earthship’ler inşa edilirken dış cephelerinde toprakla doldurulmuş eski araba lastikleri, iç kısımlarında ise çamur ve saman kullanılmış. Elbette enerji kaynakları sadece güneş ışığı, rüzgar ve yağmur suları. Ayrıca Earthship’ler aslında küçük birer otel, internet sitesinden rezervasyon yaptırarak istediğiniz kadar konaklayabilirsiniz. Sitemizdeki bu yazıdan da daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Kaynak: earthship.com
  • Emekli bir pilot tarafından New York’ta inşa edilen “Havacının Villa’sı”, eski uçakların işe yarar parçaları kullanılarak yapılmış. Bir uçak pistindeki uçağın görünümünü alan bu ev, uçağın kalkış anındaki konumunu andıracak şekilde dizayn edilmiş.
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
  • Evin minimalist tasarımı da gözümüzden kaçmadı.
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Kaynak: urbanofficearchitecture.com
  • Sıradaki eko-evimiz ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio’ya ait. Gerek çatıya yerleştirilmiş oksijen deposu bahçeleri olsun, gerek samandan yapılan duvarları olsun, bu ev tam bir yeşil bina standartlarında. Evde kullanılan iç cephe malzemesinin ahşap olduğunu da söylemeden geçmeyelim. (Ek bilgi: Leonardo DiCaprio ekolojik sorunlar ile ilgilenen vakfı, hibrit arabaları ve evine taktırdığı güneş panelleri ile çevreye karşı duyarlılığını yıllardır gösteren bir isim.)
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Kaynak: elledecor.com
  • Henüz inşası tamamlanmamış bu ev tamamen atık cam, seramik ve kilden oluşuyor. Bu atık maddeleri evin tuğlalarını yapmak için kullanıyorlar.
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Atık maddelerden elde edilen tuğla.
  • Stone Cycling firması ile birlikte çalışan iki mimar tarafından yapılacak olan bu ev, alışılmadık bir tasarıma sahip olacak gibi görünüyor. Ayrıca firma ve mimarlar ilerleyen zamanlarda geri dönüşüm ürünlerinin satıldığı ve yine atık maddelerden yapılacak bir market inşa etmeyi düşünüyorlarmış.
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Kaynak: stonecycling.com
  • Bu da Starbucks’ın drive thru (Türkçeye çevirmek gerekirse: Kahveni al git) hizmeti veren tamamen çevre dostu konteyneri! Üstelik bir tane değil, bir sürüler. (Amerika'da tabii.)
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Kaynak: inhabitat.com
  • Realm of Design firması tarafından yapılan bu bina da taşlarını geri dönüşüm ürünlerinden imal etmeyi tercih etmiş. Peki hangi geri dönüşüm ürününü kullandı dersiniz? Cam bira şişeleri! Bu bina tam 500.000 tane bira şişesinden elde edilen taş ve tuğlalarla inşa edilmiş.
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Kaynak: inhabitat.com
  • Olmaz demeyin; biz de mukavvadan evin maketi yapılır sanıyorduk, meğer evin kendisi de yapılıyormuş. Gördüğünüz mini ev, 24 adet mukavvanın güçlü yapıştırıcılarla birbirine tutturulmasıyla meydana gelmiş. Hem maliyeti düşük olan hem de inşası çok kısa süren bu evle ilgili detaylı bilgi için sitemizdeki şu yazıyı okuyabilirsiniz.
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Kaynak: Wikkelhouse
  • Toplanın, su tanklarına taşınıyoruz! Bu küçük ev 3.000 litrelik iki adet geri dönüşümlü su tankının birleşmesinden ortaya çıkmış. Konseptine Taku-Tanku ismi verilen bu ev Stereotank adlı firma tarafından yapılmış. Ayrıca tekerlekleri sayesinde taşınabiliyor da.
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Çöpüne Kadar Çevreci Evler
Kaynak: stereotank.com

Çevreyi korumak adına atılan adımlar sağlamlaştıkça, bu tarz tamamen geri dönüşüm odaklı projelerin artacağını düşünüyor ve umuyorum. Bize yaşam alanı sunan çevremizi ve dünyamızı kötü gidişatından kurtarmak için bu projelere ihtiyacımız oldukça fazla. Ve tekrar edelim: Dünya bizim, onu biz kurtaracağız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.