Çoluğumuz Çocuğumuz İzliyor: Athena'nın Son Klibi

Çoluğumuz çocuğumuz izlesin zaten.

Seneler önce hayatımıza hoplamalı zıplamalı Pogo dansını, iç kıpırdatan ska punk'ı sokan Athena grubu, ülkemizin "marjinal çocukları" olarak hatrı sayılır bir ilgi ve sevgi gördü. Seneler içinde de bu ilgi ve sevgiyi kaybetmediler. Hoş, marjinallik adına yaptıkları pek bir saçmalık olmadı. Bu ülkede tuvalet camına sıkışıp gazetecilere yakalanan ve marjinal olmadığını iddia eden "sanatçılar" da var. Athena kah güzel şarkılar yaptı, kah güzel konserler verdi, gündemden pek düşmedi. En son çıkış noktasını ise grubun beyni olan Gökhan ve Hakan'ın Acun ile kanka olması ve O Ses Türkiye jürisine demir atması ile yakaladı diyebiliriz.

Muhafazakar marjinaller

Muhafazakar olduğu gün gibi ortada olan Acun ile bizim "marjinal" çocukların birlikteliği muhafazakar lover ülkemizde coşkuyla karşılandı ve Athena sevgisi çığ gibi büyüdü. Elemanlar abdest alırken görüntülendi, "Umre'ye mi gittiler?" tartışmaları halkımız tarafından gözlerde yaşlarla izlendi. Athena popülerliğini iyice teminat altına almış oldu, ülkemiz insanı "muhafazakar marjinal" kavramını bir tarafından uydurup hızla da bağrına bastı.

Athena'nın son klibi Ses Etme'yi eminim izlemişsinizdir. Sosyal medyadaki etkisi kısa sürede çığ gibi büyüdü. Klipte, ülkemizde esamesi bile okunmayan bir "Drag Queen"in yaşadıklarından bir kesit izliyoruz. Drag queen nedir? Kadın giysileri ile sahne şovu yapan erkektir basitçe. Bu erkekler genelde LGBT bireyler olurlar.

Ses Etme klibinde drag queen arkadaşımız sütyen takıyor, makyaj yapıyor, açıkça izliyoruz. Annesi olduğunu düşündüğümüz başörtülü bir teyze bu sırada yiyecek bir şeyler getiriyor ona.

Yanı sıra klipte bir gece kulübü görüyoruz. İçkiler su gibi akıyor.

Klipte eşcinsel ve trans bireyler de görüyoruz. Birbirlerine sarılıp öpüyorlar.

Klipte Doğan model araçlarının içinden drag queen arkadaşlara ağzının sularını akıta akıta bakan bıçkın delikanlılar da görüyoruz.

Yani klibimiz düpedüz eşcinsellik, translık ve "marjinallik" akıtıyor gözlerimizin önüne. Klibin sonunda drag queen arkadaşımız bu Doğan'lı bıçkınlardan ölümüne dayak yiyor sokak ortasında. Yanına annesi olduğunu tahmin ettiğimiz teyze geliyor. Toparlıyor drag queen arkadaşı, sarılıp eve gidiyorlar.

Athena'nın klibi neden bu kadar tepki aldı?

Klip neden bu kadar tepki aldı, şimdi klip öğelerinden yola çıkarak sırayla inceleyelim:

Ülkemiz genel olarak transfobinin, homofobinin sınırsızca yaşandığı, eyleme dökülmekten çekinilmediği ve varsa bile cezai karşılığının uygulanmadığı bir ülke, hepimiz biliyoruz. Kaç tane trans insan sokak ortasında dövüldü, katledildi, kaç eşcinselin hayatı karartıldı, hepimiz biliyoruz. Ülke genelinde bu kadar hoşgörüyle karşılanan transfobi ve homofobinin aslında hoşgörüyle karşılanmaması gerektiğini 2016 yılında insanlara hâlâ açıklamak zorundayız, bunda da sanırım hemfikiriz. Athena, işte bu ülke tarafından bu kadar kabul görmüş bir grup, yukarıda bunu açıklamaya çalıştım. Toplum normlarında inanılmaz kabul gören bir grubun aynı toplum normlarına taban tabana zıt bir fikri alenen, gözümüze soka soka ekmeğini kazandığı işi kullanarak savunması cesaret değildir de nedir? TV'deki yarışmada Athena'nın elemanlarına bakıp "ULAN ÇOK İYİ BU HAVUÇ KAFA HAAĞĞ" diye ges ges gerinen adam, haberlerde sokakta öldürülen transı görünce "OH İYİ OLMUŞ SAPIĞA" diyen adam.

İkisi aynı adam.

Bir başka adam ise barlara, alkol tüketimine falan karşı bir adam. Bu adam da Athena'yı ekranda görünce "DUR DUR GEÇME BAKALIM N'APMIŞ YİNE DELİLER" diye keyifle izliyor Athena'yı.

Bir başka adam, mahallede Doğan aracıyla geziyor, etrafındaki kızlara haşin ve davetkar bakışlar atıyor, oraya buraya sataşıyor. Bu sırada aracının içinde Athena dinliyor.

Çoluğumuz Çocuğumuz İzliyor: Athena'nın Son Klibi

Demek istediğim şu:

Athena ülkemizde yaşanan bu LGBT dramına, tüm popülerliğini riske atarak dikkat çekmek istemiş. Bu o kadar riskli bir hareket ki, bugüne kadar kazandığı hayran çevresinin önemli bir bölümü grubu linç etmeye yönelik söylemlere, hatta davranışlara kadar gidebilir. Bir günde tü kaka olabilir, kazandıkları her şeyi bir anda kaybedebilirler. Ama yine de tüm bu riski göze alıp LGBT insanların da yaşam hakkı olduğunu, toplumdan dışlanmamaları gerektiğini, aslında yanlış bir şey yapmadıklarını insanlara göstermeye çalışmışlar. Üstelik eşcinsellik ve translık İslam'da da çok hoşgörü ile karşılanmadığı halde kendi İslam'a karşı ılımlı duruşlarını da bir kenara atmışlar. Ya da aslında İslam'da illa ki LİNÇ, ÖLDÜRME, CEZALANDIRMA gibi kavramların işlemediğini, bunların insana değil, yaratana özgü özellikler olduğunu insanlara hatırlatmaya çalışmışlar. Her iki halde de çok cesur bir hamle yapmışlar.

Çoluğumuz Çocuğumuz İzliyor: Athena'nın Son Klibi

Teşekkürler Athena

Koşullar ne olursa olsun, insan öldürmeyi değil, yaşatmayı gözeterek sürdüreceğimiz bir hayat içinde gerçekten insan olabileceğiz. Bunu bize çok güzel hatırlattığı için Athena'ya binlerce kez teşekkür ederim kendi adıma. Umarım ülkemizde bu tip işler görmeye devam ederiz. Ve hatta çok kısa bir süre sonra öyle bir noktaya geliriz ki, insan yaşamının değerini göstermek için böyle işler yapılmasına gerek bile kalmaz.

NOT: Klipte kürk kullanımını eleştiren arkadaşlarımız olmuş. Evet, kesinlikle haklılar. Kürke sonuna kadar hayır! Ama bu kadar iyi bir mesaj içinde gözden kaçan noktalar olması bir defaya mahsus olarak göz ardı edilebilir belki. Athena'nın aşılamaya çalıştığı hoşgörünün bir kısmını da Athena hak ediyor bence.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.