Çok Terlemek Çok Yağ Yakmak Demek Değildir!

Gizem Kıyak 14.09.2016

Yağ yakma uğruna yaz günü uzun eşofmanla koşanlar mı dersiniz, bacaklarına streç film sarıp egzersiz yapanlar mı… Aman yarabbi sen aklımıza mukayyet ol!

Güzel annemle, keyifli sohbetimizin dedikodu kazanına dönüşmesine ramak kaldığı akşam saatlerinde Manavgat Nehri boyunca yürürken, kalın eşofmanlı, kilolu bir abimizi gördüm uzaktan. Sen git, bol nemli Antalya’nın sıcağında uzun eşofmanları çek, koşuya çık. Çok terlersem yağları eritirim efsanesine inanmış besbelli. Durumun vahameti bu kadarla kalsa yine iyi. Ya kalçalarına, karınlarına streç film sarıp egzersiz yapanlara ne demeli?

Çok Terlemek Çok Yağ Yakmak Demek Değildir!

Sonda söylenecek sözü başta söylüyorum ve çok terlemenizle yağ yakmanızın bir ilgisi yok diyorum. Saunada şıp şıp ter döküyoruz mesela, çıkınca incelmiş mi oluyoruz? Hayır, sadece çok su kaybetmiş oluyoruz. O streç filmler sarınıp yaptığınız egzersizlerde de sadece su kaybediyorsunuz, yağ değil. Bu, “bölgesel terlersem bölgesel zayıflarım” zanneden streç filmcilere son bir kelam etmek isterim: Bölgesel incelme diye bir şey yoktur, sıkılaşma vardır. Şimdi, spor yaparken terlemek ne işe yararmış, etraflıca açıklayalım.

Terleme, vücuttaki sıcaklık değişimine karşı verilen nörolojik bir tepki aslında. Yani terin ulvi görevi sizi serinletmek.

Çok Terlemek Çok Yağ Yakmak Demek Değildir!

Şimdi hayal ediniz ki on dönüm bahçenizde, Ebru Şallı ile pilatestesiniz. ‘Al nefes, veeer, sıkı kalçaa, çok güzeeel!’

Çok Terlemek Çok Yağ Yakmak Demek Değildir!

Hava latif, bahçe mazbut, lakin hareketler pek zor. O esnada kaslarınızın fazlaca enerji üretmesi gerektiğinden hücresel solunum hızının da artması gerekiyor. Dolayısıyla kanın, hücrelere daha çok oksijen taşıması gerekiyor ki bu oksijenle hücresel solunum yapılsın ve enerji üretilsin. Bu sebeple kan dolaşımı ve kalp atışları hızlanır. Hücresel solunum ise egzotermik bir reaksiyondur, yani ısı açığa çıkarır. Bu ısı artışı, beyindeki hipotalamus tarafından algılanır ve bir tepki olarak terleme gerçekleşir. Böylelikle vücut sıcaklığınız düşer. Yani yağ yaktınız diye değil, vücudu soğutmak için terlediniz.

Spora uzun bir aradan sonra başlayanların durumu buna çok güzel bir örnektir mesela. Farz edelim on dönüm bahçenize pilatese gelen Ebru, aşk hayatındaki dalgalanmalardan ötürü spora bir yıl ara vermiş. Bakıyorsunuz ki kolay ve hafif tempolu bir egzersizle başlamış olmasına rağmen şıpır şıpır ter atıyor kendisi. Hafif bir egzersiz yapıyorken çok fazla kalori harcaması, yağ yakması imkansız. Bu kadar ter dökmesinin sebebi ise, vücudun spor yaparken nasıl ısı düzenlemesi yapacağını hatırlamaya çalışması, yani adapte olmaya çalışması. Bu örnekten de anlayacağınız gibi çok ter atınca çok kalori harcamış veya yağ yakmış olmuyorsunuz.

Şimdi o streç filmleri usulca mutfağa bırakın ve yalnızca kahvaltıdan artan peynirlerin üstünü kapatmak için kullanın. Yaz günü de kalın kalın giyinip koşuya çıkmayın, sıcaktan pişiverir, bir de üstüne su kaybından dehidrasyona uğrarsınız mazallah! Yağ yakmak, kalori harcamak içinse sadece harekete devam. O formül, bu yöntem, şu içecek… Bunlar hep tatava, aslolan hareket etmek!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.