Çocukluğumuza Renk Katan Animeler - I

S. Emre Özcan 14.09.2016

Çocukluğumuza renk katmış animeleri anmaya devam! Bu seferki animeler bizim ülkemizde biraz daha kıyıda köşede kalmış ve çoğu sabahın köründe yayınlanmış animeler. Bakalım kaç tanesini hatırlayacaksınız...

Bu sayacağım animeler, ülkemizdeki çocuklar arasında o kadar popüler olmamış, ancak gerçek anime severlerin çoğunlukla sabahın altısı ya da yedisinde kalkıp izledikleri animelerdir. O yüzden belleğinizde bu animelerle ilgili izlenimler çok kıyıda köşede kalmış olabilir. Ama bunlar öyle animeler ki bazı çocuklar bunları, diğer popüler olmuş animelerden (Pokemon, Digimon ve Beyblade gibi) daha fazla sevmiş olabilir - ki ben de onlardan biriyim… İşte içlerinde birbirinden ilginç çocuk kahramanların yer aldığı o animelerden bazıları:

“Ejder Topları ve Maymun Kuyruklu Son Goku”: Dragon Ball

Çocukluğumuza Renk Katan Animeler - I

Dragon Ball deyince herkesin aklına küçük, sevimli, sevimli olduğu kadar da güçlü, maymun kuyruklu Son Goku gelir. Dragon Ball animesi aslında, Akira Toriyama tarafından Batı’ya Yolculuk isimli bir Çin romanından esinlenilerek çizilmeye başlanmış bir mangadır. Toplamda 42 cilt olan bu manga, Japonya’da 159 milyon satmıştır.

Dragon Ball, Son Goku’nun başından geçen olayları anlatır. Son Goku dedesini kaybetmiş ve ondan kendisine kalan 4 Ejder Topu’nun geri kalan 3 tanesini bulmayı kendisine amaç edinmiştir. Hikayedeki olaylar da Son Goku’nun çocukluğundan yetişkinliğine kadarki süreçte 7 Ejder Topu’nu bir araya getirerek dünyayı keşfedişini anlatır. Bu macerada Son Goku'ya, Bulma ve daha birçok ilginç karakter eşlik edecektir. Dragon Ball anime serisi, Japonya’da 1986-1996 yılları arasında yayınlanmış olup; ülkemizde ancak 2000’lerin başında, bir iki sene boyunca yayında kalmıştır.

“Penguen Köyü'nde Bir Robot Çocuk, Arele”: Dr. Slump

Çocukluğumuza Renk Katan Animeler - I

Orijinal adı Dr. Slump olan ama Türk televizyonlarında “Arele” olarak gösterilen anime, yine Akira Toriyama tarafından hazırlanmış bir seridir. Bu animeyi hatırlayanlar izlerken çok güldüklerini de anımsarlar. Konusu Dragon Ball’dan çok farklı olan Dr. Slump’ın manga serisi, Japonya’da Shonen Jump dergisinde 1980-1984 yılları arasında yayınlanmıştır. Anime versiyonu ise 1981-1986 ve 1997-1999 yılları arasında iki ayrı seri olarak gösterilmiştir.

Dr. Slump’ın konusu "Penguen Köyü" isimli bir köyde yaşamakta olan başarısız mucit Senbei Norikami ve onun icat ettiği "Arale" isimli çocuk robotun başından geçen komik hikayelerdir. Penguen kasabası öyle bir yerdir ki her sabah bir domuz “Haydi kalkın” diyerek güneşi uyandırır. Bu kasabada gezegenlerine dönmeye çalışan uzaylılar da vardır, aya gitmeye çalışan Çinli bir aile de; ekşi erik turşusundan güç aldığını sanan sahte süper kahraman da vardır, konuşan dışkı ve dağlar da… Baş kahraman Senbei Norikami yani Dr. Slump da cinsel hayallerini gerçekleştirmeye çalışan biraz şapşal bir bilim adamıdır. Animede daha çok Dr. Slump’ın icatlarının ve Arale'nin dünyayı anlayışı üzerinde durulur. Seks içerikli espriler, kelime oyunları ve popüler kültürün parodisinin sıkça görüldüğü mizahi bir animedir. Hiç izlememiş olanlar bir ara açıp mutlaka izlemelidir.

“Canavarlar Evreninde Patenli Bir Çocuk”: Monster Rancher

Çocukluğumuza Renk Katan Animeler - I

Bu anime de Dragon Ball gibi, Türkiye'de ancak 2000’li yılların başında yayınlanmaya başlamış ama Dragon Ball gibi yarıda kesilmeyip son bölümüne kadar gösterilmiştir. Animenin baş kahramanı 11 yaşındaki Genki’dir. Genki enerjik ve bir o kadar da hayalperest bir çocuktur. Monster Rancher yarışmasında birinci olur ve eve döndüğünde kendisine ödül olarak “Monster Rancher 200X CD-Rom” isimli bir oyun diski gönderdiklerini görür. Bu diski oyun makinesine takıp oynamaya başladığında ise yepyeni bir evrene geçecektir.

Bu evren, oynadığı oyunun ta kendisidir. Bu sıradışı evrende Genki, Holly adındaki bir kız ve göz şeklindeki canavar Suezo ile karşılaşır ve daha tanışamadan kötü canavarlardan kaçmaya başlarlar. Holly, bütün canavarları kötü canavar haline getiren Moo’nun egemenliği altındaki bu evrende, canavarları eski haline dönüştürebilecek tek şey olan Phoneix’in peşindedir. Phoneix hakkında bildiği tek şey ise onun bir disk içinde uyumakta olduğudur. Holly bu diskin, Genki’de bulunan oyun olduğunu düşünür ve birlikte Phoneix’i uyandırmak için birbirinden tehlikeli maceralara adım atarlar.

Çocukluğumuza Renk Katan Animeler - I

Bazen düşünüyorum da, bu animeler yeniden televizyonda çıkmaya başlasalar izler miyim diye, galiba hiç sıkılmadan son bölümlerine kadar izlerim.

İnternetten mi? Hayır, hayır, televizyonun karşısına oturup annemin elime zorla tutuşturduğu meyveleri hapır şupur yiyerek izlemek isterim. Aynı çocukluğumdaki gibi...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.