Çocuklu Aile Şiddeti

Sercan Sarıkaya 19.08.2016

Hepimizin aklına kazınmış olan “aile toplumun temelidir” cümlesi sanırım sonumuz olacak.

Neredeyse okuma-yazma öğrendikten hemen sonra; ailenin, toplumun en küçük birimi olduğunu, çok önemli ve neredeyse içme suyu kadar gerekli olduğunu öğreniriz. Ne yazık ki aileler, toplumu ayakta tutan unsur olduklarının farkındalar. Ne yazık ki diyorum çünkü bu durumu her fırsatta kullanıyorlar. Üstlendikleri bu kutlu görevde (toplumu ayakta tutma) önlerine çıkan herkesi ezebilirler.

Öncelikle aileler, kendileri gibi olmayanları pek sevmezler. Herkesin aile olmasını isterler. “Ne zaman evleneceksin?”, “tamam evlendin çocuk ne zaman?”, “3 çocuk iyi güzel de niye 5 olmasın?”, “torun ne zaman?” “2. kocayı ne zaman alıyorsun?” (bunu salladım galiba) gibi soruları bitmez. Nasıl ki toplumun temeli aileyse, ailenin temeli de çocuktur. İşte asıl sorun burada başlıyor. Ebeveynlere göre; dünyaya getirdikleri o küçük insan, çok muhteşem bir varlık. Yeri gelmişken, lafı gediğine layıkıyla koyan atasözümüzü paylaşmak isterim: Kuzguna yavrusu şahin görünürmüş.

Benim itirazım burada başlıyor. Sana şahin gibi gelebilir ama bence tam bir kuzgun o küçük. Yarın öbür gün benim de bir kuzgunum olsa bana da muhtemelen şahin gibi görünür. Sen bayılabilirsin en doğal hakkındır, üstüne kussa dünyalar senin olabilir, sonuçta senin üstün beni ilgilendirmez. Ama aynı şeyi benim üstüme yaptığında pişkin pişkin “çocuk işte hehehe” dersen olmaz. Karar verme yetisi olmayan bir kişinin sorumluluğu velisindedir. Bunu “Evrensel Hukuk Madde 1” olarak kabul edebilirsiniz. Aynısı nesnelerde de geçerlidir. Mesela ben arabayla sana çarpıp “hehehe araba işte” desem olmaz. Kontrol bende olmalı, çocuğunun kontrolü de sende olmalı.

Çocuklu Aile Şiddeti

Araba demişken bebek arabası terörüne ne demeli? Buradan kıymetli devlet büyüklerimize sesleniyorum: Bebek arabası ve şemsiye kullanımı için ehliyet zorunlu olsun. Şemsiyenin konumuzla ilgisi yok ama yanlış ellerde çok tehlikeli olabiliyor. Her an serseri bir şemsiyenin kurbanı olabiliriz. Şemsiye kullanacak insanlar, ders alıp uygulamalı sınava tabi tutulmalı. Sınavı geçse bile belli bir süre tek başına şemsiye kullanmamalı. Yoksa çok insan gözünü kaybedecek. Sırf bu yüzden yağmurlu günlerde motosiklet kaskıyla yürürüm yolda. Bebek arabası da en az şemsiye kadar tehlikeli. Henüz alkollü bebek arabası kullanan görmesem de şehir içi hız limitlerini zorlayan anne ve babalar gördüm. Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım; o bebek arabası bir ambulans değil. Siz ilerlerken insanların sağa sola savrulmasını beklemeyin boşuna. Hatalı sollama, cep telefonu kullanma gibi durumlar bebek arabası kullananlar için de yasaklanmalı. Gerekirse arabaları çekilmeli. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, bebek arabaları boyut olarak gitgide büyüyor. Bazılarını kullanmak için E sınıfı ehliyet lazım.

Sonuç olarak; toplumu ayakta tutacak olan tek başına aile değil, belli başlı kurallardır. Çocuğunun başkasını rahatsız etmesini engellemek, yolda sadece sen varmışsın gibi değil diğer insanları gözeterek yürümek, selam vermek/almak gibi basit kurallar toplumu ayakta tutar. İşin özü; toplumu yazılı olmayan kurallar ayakta tutar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.