Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız? - 2

Zafer Babal 26.08.2016

Çocuklarımızın ellerinden tutup birlikte keşfe çıktığımız dünyada ilerliyoruz.

Yazımızın bir önceki bölümünde kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bir sonraki aşamada çocuğumuzun seviyesine uygun kitaplar seçmek var. Okuma kitaplarının üzerinde belirtilen yaş aralıkları size fikir verse de sadece bu bilgiye bakarak hareket etmeyin. 10-12 yaş aralığı ibaresi bulunan kitapları şöyle genel olarak incelediğimizde, bilmediğiniz birçok kelimenin yanında argo kelimelerin de bin bir çeşidiyle karşılaşabiliyoruz. Bu noktada tavsiyem, kitabı şöyle bir elinize alıp rastgele birkaç sayfa okumanızdır. Yaptığımız bu okuma elbette kitabın çocuğumuz için uygunluğunu tespit etmeye yetmeyecektir, yine de bu işlemin bize fikir vermesi adına ihmal edilmemesi gereklidir. Çocuğunuzun okuduğu, seviyesine uygun olduğuna kanaat getirdiğiniz kitapların yayınevlerini aklınızdan çıkarmayın. Genelde birkaç kitabında kaliteyi ortaya koyabilen yayınevleri yayınladıkları diğer kitaplarda da benzer bir seviyeyi tutturacaklardır.

Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız? - 2

Çocuğumuzun seviyesine uygun, ilgi alanına giren, birlikte seçtiğimiz kitaplardan sonra okuma işinin planlanmasına geldi sıra. Bu durumda da biz, 150 küsür ekran televizyonumuzda maç izlerken ya da Playstation 4’te arkadaşlarımızla Fifa 16 oynarken, çocuğun eline kitabı verip “Hadi yavrum, sen odana geç, kitabını oku” dememeliyiz. Ailenizle oluşturabileceğiniz ortak okuma saatleri, çocuğumuza rol model olma adına çok yararlıdır. Düşünsenize, bütün aile bireyleri aynı ortamda kendi kitabını okuyor. Bir de okuma saatinin sonunda herkes okuduğu bölümle ilgili sözlü paylaşımda bulunursa tadından yenmez. Hatta aile bireylerince aynı kitap okunup yorum bölümlerinde çocuğumuza farklı bakış açıları da kazandırabiliriz.

Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız? - 2

Okuduğu kitapla daha çok etkileşime giren çocukların okuma süreçlerini daha verimli geçirdiğini gözlemliyoruz. Mesela çocuğumuz bir kitabı bitirdi diyelim. Aradan çok geçmeden A4 boyutundaki bir kağıda aşağıda örnek olarak verdiğim cümleleri yazıp çocuğumuza her kitap sonrası bir etkinlik olarak bu kağıdı doldurtabiliriz. Bu cümleleri bilgisayar üzerinden matbu bir hale getirirseniz, kitap bitiminde çocuğunuzun yapacağı etkinliği hazır hale getirmiş olursunuz. Bu kağıdı da kitabın arka kapağının iç bölümüne yapacağınız kağıttan bir cep içerisinde saklayabilirsiniz. Böylelikle aradan geçen zaman yüzünden kitapla ilgili bilgiler unutulsa da çocuğumuz; yıllar önce okuduğu bir kitabı, kitabın arka cebinde sakladığı etkinlik kağıdındaki bilgiler sayesinde kolayca hatırlayacaktır. Etkinlik kağıdının örnek cümlelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • “Bu kitabın konusu ………………’dır.”
  • “Bu kitaptan çıkardığım ders ……………………’dır.”
  • “Bu kitabı okuduktan sonra artık ………………………… konularında daha dikkatli olmayı düşünüyorum.”
  • “Bu kitabı sevdim çünkü………………”
  • “ Özellikle …………… ‘nın ……………… özellikleri çok hoşuma gitti.”
  • “Ben olsaydım, kitapta ……………… değişikliğini yapardım.”
  • “Ben olsaydım, kitabın sonunu …………… şeklinde bitirirdim.”
  • ” Kitaptaki …………… isimli karakterin ……………… konusunda yaptıklarını yanlış buluyorum. Çünkü ……………”

Bu ifadeleri çocuğunuzu düşünmeye ve sorgulamaya sevk edecek cümlelerle daha da çoğaltabilirsiniz.

Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız? - 2

Sonuç itibariyle, belki de okuyarak oynadığı oyunlardan daha özgür olabileceğini keşfeden çocuğumuz artık belirli ölçüde okuma alışkanlığı kazanmış demektir. Bundan sonraki aşamada ise yine yukarıda verdiğim bilgiler ışığında çocuğumuza kitap temin etmeyi ihmal etmeyip ebeveyn olarak da okuma işinin bir parçası olmayı sürdürmeliyiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.