Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız? - 1

Zafer Babal 25.08.2016

Her kitap yeni bir dünyaysa eğer, çocuklarımızın ellerinden tutup keşfe birlikte çıkmalıyız.

Ülkemizde her sene kitap okuma oranları açıklanır ve biz her seferinde Japonya ile karşılaştırılırız. Ne bileyim Brezilya’nın, Nijerya’nın falan suyu mu çıktı, değil mi! Araştırmacı arkadaşlar, az biraz dişimize göre rakip seçin bize canım.

Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız? - 1

Maalesef ülkemizde kitap okumayla ilgili yükselen bir eğri olsa da gelişmiş toplumların çok gerisinde kaldığımız bir gerçek. Hadi diyelim ki biz ebeveynlerin elinden kimse tutmadı, yol göstermedi bize. (Ki mutlaka birileri bir zamanlar ışık tutmuştur önümüze, elimize birkaç kitap sıkıştırıvermiştir.) Çocuk yetiştirmenin başlı başına zor olduğu bir dünyada yaşıyoruz. 80’lerde çocukluğunu yaşamış bizler için en büyük teknoloji atari salonlarındaki Street Fighter oyunlarıydı. O salonlar da her köşe başında değildi, üstelik oralarda oyun oynamak para biriktirmeyi gerektiriyordu. Şu anda ise 7’den 70’e her insan teknolojiye bir şekilde bağlı (TDK’den talebimdir: 7’den 70’e lafı günümüzde geçerliliğini yitireli çok oldu. İki yaşında çocuklar senden benden iyi Subway Surfers vs. oynuyor vesselam. 80’lik dedeler de internette hayat arkadaşı arıyor. Dediğim gibi, bu deyişte bir değişiklik şart oldu.)

Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız? - 1

Düşünsenize, teknolojinin şu anda ulaştığı noktayı hesaba katarsak, oyun oynayan bir çocuğun gözünün önünde 60 FPS (saniye başına düşen görüntü sayısı) fotoğraf dönüyor. Siz ise onun eline bir kitap verdiğinizde belki 60 sn. boyunca sadece bir sayfaya bakıyor. Bu da demek oluyor ki bir kitap sayfası ile bilgisayardaki ekran görüntüsü karşılaştırıldığında bir video oyunu dakika başına 3600 görüntü, bir kitap sayfası ise sadece bir görüntü sunuyor çocuğa. TV dizileri, filmler vs. yine aynı mantıkla yaklaşabileceğimiz unsurlar.

Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız? - 1

Birçok duyuya aynı anda hitap eden ultra, mega, süper eğlenceli(!) teknolojiyle rekabet halindeyken çocuklarımıza nasıl kitap okutabiliriz? Aslında teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, onun da bir sınırı var. Yakın zamanda aşılamayacak bir sınır: Hayal gücü. Maalesef eğitim sistemimiz ve geleneksel çocuk yetiştirme alışkanlıklarımız zamane çocuklarında çok da etkili olmuyor bu konuda. İnsanoğlu büyüdükçe hayal gücü küçülüyor. Eskiden onun için uçaktan bir farkı olmayan silgi parçası, sonraları sadece silmeye yarayan bir araç oluyor. Tahta atıyla elindeki sopası, bir zamanlar onu en büyük savaşçı yapmışken; bu tahta parçaları(!) bir süre sonra yer kapladığı için çöpe atılacak ilk malzemeler sınıfına giriyor.

Peki, çocuklarımızda okuma alışkanlığının oluşması için neler yapmalıyız? Öncelikle okuma işinde ilgi alanı çok önemlidir. Kimileri için Yüzüklerin Efendisi fantastik edebiyatta bir başyapıtken, kimileri için de “Bir yüzük için o kadar yol yürünür mü canım?” serzenişidir. Bu nedenle 10 yaşındaki çocuğun eline Steinbeck’in 600 sayfalık Gazap Üzümleri’ni verip “Bak yavrum, sen burada ekmek elden su gölden yaşarken millet neler çekiyormuş, oku da ibret al!” tarzı hareketlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Demek ki öncelikle çocuğumuzun ilgi alanı belirlenecek. Zaten çocuğuyla asgari seviyede alakadar olan bir ebeveyn için bile çocuğun ilgi alanını belirlemek çok da zor olmayacaktır.

Devamı bir sonraki yazıda...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.