Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Aşılır?

Özge Kaya 16.09.2016

Çocuğunuz okula gideceği sabahlar uyanmak bilmiyorsa, okula gitmemek için sürekli karın ağrısı, mide bulantısı gibi mazeretler uyduruyorsa çocuğunuzda okul korkusu olabilir.

Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Öğretmenler, öğrenciler, veliler, bir de okula yeni başlayan minikler... Biraz kaotik bir ortam olduğu gerçek. Öğretmen çocuğu olduğum için okul bana uzak bir kavram olmamıştı hiç. Andımızı ezbere biliyordum, öğretmen gelince ayağa kalkıyordum, parmak kaldırmadan konuşmuyordum. Deyim yerindeyse tüm racona hakimdim. Bu nedenle olsa gerek, okulun ilk günü annesinden ayrılmamak için ağlayan çocukları gördüğümde hiç anlam verememiştim.

Bu ağlamaların bir sebebi olduğunu çok sonra öğrendim: Okul korkusu.

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Aşılır?

Okul korkusu çeşitli nedenlerle çocuğun okula isteksiz gitmesi ya da okula gitmeyi reddetmesine deniyor. Genelde okula yeni başlamış çocuklarda görülse de çözülmediği sürece daha ileri yaşlarda da devam edebiliyor.

Okul korkusu belirtilerine, nelerden kaynaklandığına ve nasıl aşılabileceğine hep beraber göz atalım.

Okul korkusunun belirtileri nelerdir?

 1. Özellikle de okul vakti yaklaştığında ortaya çıkan baş ağrısı, mide ağrısı (Bu şikayetler mazeret olabileceği gibi okul korkusunun ilerleyen aşamalarında ortaya çıkan gerçek psikosomatik tepkiler de olabilir.)
 2. Okuldaki etkinliklere dahil olmak konusunda isteksizlik, çekingenlik
 3. Okula karşı sorumluluklarını yerine getirmemek, ödev yapmamak, not tutmamak
 4. Özellikle yabancılarla iletişim problemleri
 5. İştah kaybı, uykusuzluk ya da aşırı uyku

Okul korkusu neden kaynaklanır?

Ebeveynler açısından kabul edilmesi güç olsa da okul korkusunun kaynağı aslında anne babanın aşırı korumacı tavrının yansımasıdır. Okul öncesi gelişim döneminde sürekli dışarıdaki tehlikelere karşı uyarılmış, her şeyi anne babası tarafından halledilmiş, başkalarıyla tüm iletişimini anne babası aracılığıyla gerçekleştirmiş çocuklar güvenli ortamından çıkıp yabancı bir ortamda tek başına yeni deneyimlerle baş etmekte güçlük çeker.

Okul korkusu, daha ileri bir yaşta ortaya çıkmışsa ya da kendini tekrarlamışsa çocuğun okulda, öğretmeni ya da sınıf arkadaşlarıyla ilgili olumsuz bir deneyim yaşama olasılığını da göz önüne almak gerekir. Böyle durumlar da çocuğun okulla ilişkili bir kaygı geliştirmesine neden olabilir.

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Aşılır?

Okul korkusunu yenmek için neler yapılabilir?

Öncelikle yapılması gereken, çocuk daha okul çağına gelmeden ona yaşına uygun sorumluluklar vermeye başlayarak onu dışarıdaki hayata hazırlamak olmalıdır.

Bunun için geç kalındıysa okul korkusunu aşmak için aşağıdaki maddeler işe yarayacaktır:

 1. Okula gitmesi gerektiği konusunda net olun, kolayca yelkenleri suya indirmeyin.
 2. Yaşadığı sorunu küçümsemeyin, onu dinleyip anlamaya çalıştığınızı gösterin. Ama kesinlikle zor kullanmayın.
 3. ''Okul'' kavramını gözünde büyütmesine neden olacak davranış ve ifadelerden kaçının. Okulun yaşıtı olan herkesin gittiği bir yer olduğu fikrini benimsetmeye çalışın.
 4. Yaşıtlarıyla vakit geçirmesini teşvik edin. Böylece, okulda da sınıf arkadaşlarıyla iletişim kurması kolaylaşacaktır.
 5. Öğretmenini konuyla ilgili bilgilendirin ve onunla işbirliği yapın.
 6. Sorunun daha büyük olduğunu seziyorsanız bir süre onunla birlikte okula gidip dersin sonuna kadar dışarıda bekleyebilirsiniz. Sizin yakınlarda olduğunuz gerçeği stresinin azalmasına yardımcı olurken, söz verdiğiniz gibi dersin sonunda sizi görebilmesi ayrılık korkusunu daha kolay atlatmasını sağlayacaktır.
 7. Tüm bunları denemenize rağmen çözüme ulaşmadığınızı düşünüyorsanız, çocuklarla çalışan bir psikologdan destek almanız en doğrusu olacaktır.

Çözülemeyen okul korkusu çocuğun akademik başarısını etkileyebileceği gibi sosyal gelişimini de yavaşlatacaktır. Bu nedenle sorun baş gösterdiğinde çözüm için gerekli adımlar bir an önce atılmalıdır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.