Çocuklara Kod Yazmayı Öğretmenin Yeni Yolu: Sphero SPRK

Mehmet Berkay Önen 30.06.2016

Asıl akıllıca olan, çocukların akıllı telefon kullanabilmeleri değil, telefonda yazdıkları kodu gerçek hayata uygulayabilmeleri.

Akıllı oyuncak şirketi Sphero tarafından geliştirilen, İngilizce’deki Schools, Parents, Robots ve Kids kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulan SPRK adına sahip bu yeni cihaz, çocuklara kod yazmayı öğreterek onları geleceğe hazırlıyor. Sanal dünya ile fiziki dünya arasında bir köprü kurmayı amaçlayan cihaz, çocuklara yazdıkları kodu uygulamalı olarak göstererek kavramları daha sağlam bir şekilde öğretmeyi hedefliyor.

Çocuklara Kod Yazmayı Öğretmenin Yeni Yolu: Sphero SPRK

SPRK aslında yeni bir cihaz değil. Cep telefonu uygulamaları ile yönetilen oyuncaklar bir süredir hali hazırda zaten hayatımızdalardı. SPRK’ı bu oyuncaklardan ayıran özelliği ise aslında kullanım şekli ve çocuklara öğrettikleri. Cep telefonu ya da tablet üstünden kullanabilen bir yazılım ile kod yazmayı öğrenen çocuklar, yazdıkları kod ile cihazı kontrol ederek soyut bir kavramın doğurduğu somut sonuçları görmüş oluyorlar. Konsept yaratabilme yetenekleri gelişen çocuklar bu sayede kodlamanın ileriki aşamalarına geçtiklerinde çok daha başarılı sonuçlar alabiliyorlar.

Çocuklara Kod Yazmayı Öğretmenin Yeni Yolu: Sphero SPRK

İlkokuldan başlayarak çocuklara kodlamanın öğretilmesi gerekliliği, aslında gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamında kabul edilen bir gerçek. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri gibi teknoloji alanındaki dünya liderliğini daha da ileriye götürmek isteyen ülkelerde SPRK’ın çok ilgili göreceği kesin. Derslerine bu cihazı ve kodlama eğitimini entegre etmek isteyen öğretmen ve yöneticiler için bir blog da hazırlayan Sphero, internet sitesi üzerinden paylaştığı şablonlarla da öğrenmeyi daha eğlenceli ve akıcı bir aktivite haline getirmeye çalışıyor.

Çocuklara Kod Yazmayı Öğretmenin Yeni Yolu: Sphero SPRK

Buradan 130 Amerikan Doları gibi bir fiyata satın alınabilen başlangıç paketi ile siz de evinizde çocuğunuza kodlama öğretebilirsiniz.

Berkay Önen


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.