Çocuklara Cinsellik Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Ece Soylu 05.07.2016

Leyleklerin modası geçti, yerine ‘birds and bees’ geldi.

Cinsellik son derece doğal bir olay olmasına karşın, sıra konuşmaya geldiğinde çoğu yetişkin için bile tabu olan bir konu. Hele ki muhatabınız çocuklarsa, kelimeleri seçmek daha da zor. Oysa çocukların erken yaşlarda cinsellik hakkında doğru bilgilendirilmesi, ergenlik dönemi ve sonrası için oldukça önemli. Yani, mesele bir leylek masalıyla geçiştirilecek kadar basit değil.

Çocuklar çevrelerini ve kendilerini tanımaya başladıkları yaşlardan itibaren sıkça soru sormaya başlarlar. Kendi bedenleri de dahil olmak üzere, çevrelerinde gördükleri her şey büyük bir gizemdir onlar için. Her çocuk meraklı bir filozoftur ve varoluş mevzusu da oldukça ilgi çekici bir konudur. Bu noktada, mantık çerçevesinde doğru bilgileri aktarmak ve yalan söyleyerek çocukların güvenini sarsmaktan kaçınmak kritik bir noktadır.


Kaynak: Pinterest

Avrupalıların ‘birds and bees’ ile ifade ettikleri ‘çocuklar için cinsel eğitim’ okul müfredatlarına bile girmeye başlamışken, ülkemizde leylek ve türevi masalların modası geçmek bilmiyor ya da ‘sus bakayım, ayıp!’larla sorularını bile bitirtmiyorlar yavrucakların. Ülkemizdeki bu cinsellik korkusu büyük ölçüde kültürel ve dini kalıplara dayandırılabilir. Ancak durum şu ki; insan doğasının bir parçası olan cinselliği yasak kelime haline getirdikçe, yasağın cazibesiyle birlikte yapılan yanlışların sayısı da artıyor. Bu noktada en büyük sorumluluk ailelere düşüyor, sorulardan kaçmak ve çocukları kandırmak yerine, doğru kelimelerle istedikleri bilgiyi çocuklarına vermeleri gerekiyor.


Kaynak: Pinterest

Peki, cinsellik eğitimi çocuklara nasıl verilmeli, nasıl konuşulmalı?

Öncelikle cinsel ifadelerin kullanımından kaçınmamakla işe başlanabilir. Nasıl burun, göz, kulak demek ayıp değilse, penis ve vajina demek de ayıp değildir. Çocuklara kendi ve karşı biyolojileri tanıma fırsatı vermeniz gerekiyor. Böylece çocuk kendi cinsel kimliğini tanıyacak ve olduğu kişiyi anlamlandırmaya başlayacaktır. Çocuğun yaşı da dikkate alınması gereken bir nokta. Size ‘ben nasıl var oldum?’ sorusuyla geliyorsa kendini sorgulamaya başlamıştır demektir, yaşıyla orantılı olarak bildikleri ve dolayısıyla sizin anlattıklarınızla ilişkilendirecekleri de daha fazla olacaktır. Bu sorgulama döneminde öğrenilen bir diğer şey de değerlerdir. Her ne kadar seks biyolojik bir olay olsa da çocuk ve aile kavramları içinde sevgi, bağlılık, aşk gibi değerleri de barındırır. Bu nedenle, çocuğa cinsellik anlatılırken, bu değerlerin de altının çizilmesi gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğun duyduklarını nasıl algıladığıdır. Yeni tanıştığı kavramlar ve bilgiler karşısında çok farklı tepkiler verebilir. Bu durumda çocuğun verdiği tepkilere göre farklı bir yol çizilmesi gerekebilir. Özellikle çıplaklık kavramı çoğu çocuğu dehşete düşürür ve dinlemek istemeyebilirler. Ebeveynlerin bu noktada yapması gereken, tüm sürecin doğallığını vurgulamakla birlikte çocuğun duyduklarını anlamlandırması için gereken süreyi tanımaktır. Tabii, tüm bunlar için öncelikle ailelerin kendi cinsellik tabularını yıkmaları gerekir.

Bakınız, minikler bu Cinsellik 101 tadında bilgilere nasıl tepkiler vermişler?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.