Çocuk Yogası: Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu

Bihter Kartheuser 13.07.2016

Çocuğunuzla kaliteli zaman keçirmek zor değil. Hiçbir araca sahip olmadan, sadece bedenlerinizi kullanarak çocuğunuzla keyifli ve yaratıcı vakit geçirmeniz mümkün.

Biz hala dört artı dört artı dörtlerle, çocukları daha iyi gütmekle ya da kendimizin gelişmiş birer kopyasını yaratmakla uğraşırken; dünyanın bir kısmı, toplumun geleceğini oluşturacak çocukların zihinlerini daha fazla açmak, özgürleştirmek ve yaratıcılıklarını geliştirmek üzerine kafa yoruyor. Waldorf ve Montessori gibi ekoller çoklu öğrenme sistemlerini bir arada kullanarak, çocukların oyunla öğrenmelerini sağlamak ve yaratıcılıklarını geliştirmek üzerine yöntemler uyguluyor. Bu gelişmelerin bir başka yansıması da çocuk yogası. Son yirmi yıldır çocuk gelişimcileri tarafından keşfedilen yoga pratiğinin çocuklar üzerindeki inanılmaz etkilerinin farkına varılmaya başlandı.

Sanskritçe “birleşmek” anlamına gelen “yoga”, bedeni ve zihni bir bütün olarak ele alır. Zihinsel ve bedensel sağlığın bir arada önemli olduğunu vurgulamaya çalışır. Yoga Batı dünyası tarafından keşfedildikten sonra benlik farkındalığı pratiklerinin de önemli bir parçası haline gelmeye başladı. Meditasyon ise zihni yavaşlatan, karmaşık düşüncelerden arındıran ve beden ile düşünce arasındaki dengeyi sağlayan bir sistem. Meditasyon önbeyindeki bilişsel ve duygusal alanları geliştirir. Yani aslolan çocuğunuzun zihnini fazlaca yorup bedeninden kopması değil, ikisi arasındaki dengeyi koruyabilmesi.

Çocuk Yogası: Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu

Başka bir yazımda çocukların okul yıllarına başladıklarında beden duruşlarının deforme olmaya başladığından bahsetmiştim. Bedeni bozulmaya başlayan bir çocuğun zihni de bozulmaya başlar. Üstüne bir de ebeveynler, kendi çocuğunun herkesten başarılı, herkesten güzel olmasını isterken, aslında göz göre göre çocuklarını yıpratırlar. Körpecik beyinlere aşırı bilgi yüklemesi; ebeveynin işten yorgun gelip çocuğuyla vakit geçirecek enerjiye sahip olmadığı için çocuğu televizyonun karşısına oturtması gibi yapılan büyük yanlışlar ise çocuğun yaratıcılığını neredeyse öldürür.

Günlük rutini içerisinde kendi merkezinde kalmaktan yoksun ebeveyn, stres ve koşturmaca içinde aslında kendi yaşam kalitesinden ödün verir. Bu da akşamları çocuğuyla geçireceği belki 1-2 saatlik kaliteli zaman dilimini etkiler. Ebeveynin önce kendi nefesinin ve bedeninin farkına varması, evde çocuğuyla daha kaliteli zaman geçirmesini sağlar. Ebeveyn yoga pratiği sayesinde yaşam kalitesini artırır, bu pratiği çocuğuyla bir oyuna dönüştürebilirse de yaratıcı ve karşılıklı anlamanın geliştiği, aynı zamanda çocuğun omurgasının farkında olarak gelişimini sürdürdüğü bir ortam hazırlamış olur. Sağlıklı bir zihne ve sağlıklı bir bedene sahip olan çocuk, daha yaratıcı olur, insanlarla ilişkileri gelişir, bütünle olan ilişkisini görmeye daha yatkın olur. Bütünle ilişkisini yitirmemiş bir çocuk, güçlü özsaygıya sahip olur; arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ebeveyniyle ilişkileri daha güçlü olur.

Çocuk yogası bugün Amerika’da ve Avrupa’da öğrenme güçlüğü olan çocuklardan, üstün zekalı çocuklara kadar pek çok alanda öğrenim aracı olarak bile kullanılıyor. Türkiye’de de son yıllarda epey bir gündemde. Sadece ebeveynler değil, öğretmenler de yogayı günlük yaşamın içinde kullanıyor. Geometriyi çocuğunuza kendi bedenini kullanarak öğretmek istemez miydiniz? Ya da yazdığı bir hikayeyi yoga pozlarıyla ifade etmesini… Çocukların sırada oturtulup belli kalıpların içine sokulması yerine, dinamik ve interaktif dersler yapılmasının vakti gelmedi mi?

Bütün gün zihniniz yeterince veriye maruz kalıyor. Bu akşam bütün medya araçlarınızı yarım saat de olsa bir kenara bırakıp çocuğunuzu televizyonun karşısından alın, beraber matın üzerine gidin, ortaya çıkacak sonuçlara kendiniz bile şaşıracaksınız!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.