Çocuğunuz Okula Hazır mı?

Çocuğunuzun okula uyumu için yapabilecekleriniz hakkında birkaç ipucu hazırladık.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına birkaç hafta kalmışken, çocuğu okula yeni başlayacak ebeveynlerin aklını çokça meşgul eden sorular, “Çocuğum okula uyum sağlayacak mı?”, “Arkadaşları ile ilişkileri nasıl olacak?”, “Öğretmeni ile anlaşacak mı?”, “Dersleri takip edebilecek mi?” gibi, çocuğunun okulda neler yapacağına yönelik sorulardır. Bu sorular son derece normal ve çocuğun okula uyum sağlaması için de son derece işlevsel sorulardır. Aynı zamanda hali hazırda okula devam eden çocuklar da uzunca bir tatil döneminin ardından okula yeniden uyum sağlayacak olmanın heyecanını yaşamaktadırlar.

Şimdi okula hazır olmaktan, çocuğunuza nasıl destek olabileceğinizden, uyum sağlarken bunu nasıl daha keyifle yapabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Okula hazır olmak demek çocuğun duygusal, fiziksel, sosyal, bilişsel ve dil gelişimi alanlarının hepsinde hazır olması demektir. Eğer çocuğunuz okul öncesi bir kuruma devam ediyorsa, muhtemelen okulunuz sizi bilgilendirecektir. Ayrıca çocuğun okula hazır olup olmadığını ölçen materyaller de ülkemizde uygulanmaktadır. Ama tabii ki bu durum ölçüp biçilecek bir şeyden ziyade, yaşayarak görülecek bir durumdur. Bu sebeple aşağıdaki önerileri sizinle paylaşmak isterim.

Çocuğunuz Okula Hazır mı?
  1. Çocuğunuzun okula başlayacağı kesinleştiğinde onu hazırlamak için önceden okul hakkında konuşabilirsiniz. Okulun çevresini, bahçesi gezip, mümkünse içeri girip sınıfına birlikte bakabilirsiniz.
  2. Okulun ilk gününde neler olabileceği önceden konuşabilirsiniz, hatta bu konu ile ilgili kitaplardan yararlanabilirsiniz.
  3. Çocuklar kimi zaman yaşadıkları kaygıyı doğrudan hedefe yöneltemeyip farklı şekillerde dışa vururlar. Bu aralar çocuğunuzda bir gerginlik ya da her zamankinden farklı davranışlar sezerseniz, bunun okula başlamakla alakalı olup olmadığını araştırabilirsiniz.
  4. Okul alışverişini birlikte yaparak onun kendi istediği kalemleri, defterleri almasını sağlayabilirsiniz.
  5. Okula başladığı ilk günler özellikle yanında olmaya gayret edip ve ona gününün nasıl geçtiğini sorabilirsiniz. Size cevap vermezse onu zorlamayın ama eğer siz kendi gününüzün nasıl geçtiğini ona anlatırsanız aranızda bu konu hakkında daha açık bir ilişki kurulma imkanı sağlanabilir.
  6. Okulun ilk günü, eğer sizden ayrılmaya alışkın değilse tepki göstermesini, ağlamasını olağan karşılayın. Hatta ilk bir kaç hafta alışma süreci olarak normaldir ancak ayrılık kaygısı devam ediyorsa bunun üzerinde durmakta fayda olabilir.
  7. Yaptıklarını size anlattığında onu dinleyin, gösterdiğinde bakın.
  8. Çocuğunuz, hayatındaki bu en önemli süreçlerden birini atlatmaya çalışırken ona destek olmanız, yardım etmeniz çok önemli ancak bunu yaparken sınıfın ve öğretmenin mahremiyetine özen göstermekte fayda olduğunu belirtmek isterim. Okula güvenin çünkü eğer siz okula güvenmezseniz, çocuğunuz da güvenemez.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.