Çocuğunuz Gürültü Dolayısıyla Öğrenemiyor Olabilir

Mehmet Berkay Önen 26.07.2016

Yeni yapılan bir çalışma, arka plan gürültüsünün çocuklarda öğrenmeyi engellediğine işaret ediyor.

Cem Yılmaz'ın hepimize öğrettiği gibi, eğitim şart! Eğitime en çok ihtiyacı olanlar da küçük çocuklar. Hal böyle olunca, çocukların nasıl öğrendiği ve onların eğitim serüvenleri de bilimsel araştırmacılar tarafından didik didik ediliyor. ABD'deki University of Wisconsin-Madison'da gerçekleştirilen, yazımıza konu çalışma da bunlardan biri. Brianna McMillan tarafından yürütülen bilimsel araştırma, çocukların içinde bulundukları ortamın fiziksel koşullarının, öğrenme üzerine etkisine odaklanıyor.

Çocuğunuz Gürültü Dolayısıyla Öğrenemiyor Olabilir

Çocuk gelişiminin en önemli noktalarından biri de dil öğrenimi olarak görülür. Kendini rahatça ifade edebilmek, hissettiklerini ya da isteklerini doğru kelimelerle dile getirebilmek, çocukların geçmesi gereken önemli bir kontrol noktasıdır. Araştırmacı McMillian, kelime öğrenmenin çocukların akademik başarılarının temelini oluşturan mühim bir beceri olduğunu ifade ediyor. Peki, çocukların kelime öğrenmelerini kolaylaştırmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuğunuz Gürültü Dolayısıyla Öğrenemiyor Olabilir

Arka plan gürültüsünün incelendiği çalışma kapsamında yaşları 1,5 ile 2,5 arasında değişen 106 çocukla yapılan kontrollü deneyler sonucunda elde edilen bulgular, sessiz ortamda bulunan çocukların kelimeleri daha rahat öğrendiklerini gösterdi. Çalışma, sessiz laboratuvar ortamında herhangi bir gürültüye maruz kalmayan çocukların, belirli miktarda arka plan sesi ile beraber kelime öğrenmek zorunda kalan çocuklara göre daha başarılı olduğu iddasında bulunuyor. McMillian'a göre bunun birkaç sebebi var. Kelime öğrenme süresinde yeni duyduğu kelimenin sesiyle arka plan seslerini birbiriyle eşleştiren çocuklar yanlış bir öğrenme gerçekleştiriyorlar. Dikkat dağınıklığı dolayısıyla yeni bilgi edinme sürecini tamamlayamamak da bunlardan biri olarak düşünülüyor.

Çalışma, kesin bir yargıya varmaktan kaçınarak bunu bir teori olarak ortaya atsa da aynı makale kendi içerisinde karşıt bir görüşü de barındırıyor. Araştırmacı, farklı sesleri duyarak da öğrenme gerçekleştiren çocukların gürültülü ortamdaki yabancı seslere odaklanarak da öğrenebileceklerini ifade ediyor. Günümüz dünyasında kimsenin tamamen sessiz ortamlarda yaşayamayacağını düşündüğümüzde, çocuklarımıza bununla başa çıkmak dışında pek bir şans da kalmıyor.

Çalışma hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler buradan dökümanlara erişebilirler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.