Çocuğumuzun Okula Uyum Sürecinde Neler Yapmalıyız?

Zafer Babal 21.09.2016

Uzun bir tatilin ardından okullar tekrar açıldı. Özellikle okul değiştiren öğrencilerin yeni okullarına daha kolay uyum sağlayabilmeleri için biz velilere de çeşitli sorumluluklar düşüyor.

2016 - 2017 eğitim - öğretim yılı 19 Eylül Pazartesi günü itibariyle başlamış oldu. Uzun sayılabilecek bir tatil döneminin ardından okulların açılması, öğrencilerin okula alışma sürelerini bir miktar uzatabilir. Aynı okula devam eden öğrencilerle ilgili okul, öğretmenler ve arkadaşlarla ilgili çok fazla değişiklik yaşanmadığı için okul hayatına adapte olma süreci kısa olacaktır.

Bu yazımda asıl değinmek istediğim kitle ise okul değiştiren ya da bir üst eğitim kurumuna geçen öğrencileri kapsıyor. Bilindiği üzere biz yetişkinler dahi hayatımızdaki değişikliklere belirli zaman sonra uyum sağlayabiliyoruz. Söz konusu olan çocuklarsa, değişikliklerin onların üzerindeki etkisi daha fazla oluyor.

Çocuğumuzun Okula Uyum Sürecinde Neler Yapmalıyız?

Yeni Okula Uyum Süreci

Henüz eğitim yılının ilk haftasındayız. Bu nedenle veliler olarak okula uyum süreci ile ilgili doğru adımlar atmamız gerekiyor. Çocuğumuzun yeni okuluna gidip ilgili müdür yardımcısı ve öğretmenleriyle tanışmak her zaman iyi bir başlangıç olacaktır. Ayrıca bazı okullarda Psikolojik Danışma ve Rehberlik öğretmenleri “okula uyum programları” kullanarak yeni öğrencilerin uyum sorununu en aza indirmeye çalışmaktalar. Böyle bir programın takip edilip edilmediğiyle ilgili yetkililerden bilgi almakta fayda var. Eğer çocuğumuzun özel bir durumu varsa (sürekli ilaç kullanımı, anne - babanın ayrı oluşu, ebeveynlerden birinin vefat etmiş olması vb.) bunu ilgililerle paylaşıp bu konularda daha fazla hassasiyet beklendiği ifade edilmeli. Okula gittiğimizde aynı sınıfta okuyan diğer öğrencilerin velileriyle tanışılırsa, öğrencilerin kaynaşması için güzel bir ortam hazırlanmış olur. Ailesini tanıdığımız öğrencilerle çocuğumuzun kuracağı arkadaşlık daha sağlam temellere dayanmış olacaktır.

Çocuğumuzun Okula Uyum Sürecinde Neler Yapmalıyız?

Yeni Arkadaşlar Edinmek

Çocuğumuzla olan iletişimimiz ve onun sosyal gelişmişlik düzeyi de bu aşamada uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Kolay arkadaş edinemeyen, içine kapalı çocuklar uyum süreci esnasında desteğe ihtiyaç duyabilirler. Çocuğumuzda davranış bozukluğu varsa bu da uyum sürecini etkileyecektir. Yine de öğrencimizin her türlü probleminde okulun psikolojik danışman öğretmeninden yardım almayı göz ardı etmemeliyiz. Öğrencimizin kendisinin geliştirdiği arkadaşlık ilişkileri her zaman daha doğal ve sağlam bir yapıdadır. Arkadaşlık ilişkilerine bizim yerli yersiz müdahale etmemiz olumsuz sonuçlar doğurabilir, bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Çocuğumuzun Okula Uyum Sürecinde Neler Yapmalıyız?

Uyum sürecini problemsiz olarak geçiren öğrencilerin ders başarısı ve arkadaşlık ilişkileri olumlu etkilenirken, bu süreçte yaşanan problemler öğrencimizin okuldan soğumasıyla sonuçlanabiliyor. Bir veli ve ebeveyn olarak çocuğumuza desteğimizi esirgememeli fakat onun kendi ayakları üzerinde durmasına da izin vermeliyiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.