Çocuğa Yönelik Şiddet

Bazen çocuğun sesi olmak gerekir.

Yolda annesinin bağırdığı bir çocuğu görseniz ya da babasının tokat attığı bir başka çocuğa rastlasanız tepkiniz ne olurdu? “Kendi işleri” diyerek dönüp arkanızı gider miydiniz, yoksa o anne babayı uyarır ya da tepki gösterir miydiniz? Bu soruyla sizi baş başa bırakıp çocuğa yönelik her türlü şiddetin, kimden ve ne şekilde gelirse gelsin suç olduğunu hatırlatarak yazıma başlamak istiyorum.

Türkiye, 1990 yılında Birleşmiş Milletler’in Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’sini imzalayarak tüm çocukların şiddetin her türünden, her ortamda korunma hakları olduğunu kabul etmiş sayılır. Ancak dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Türkiye’de de çocuklar şiddete maruz kalmaktadır. Unicef’in Çocuğa Karşı Şiddet alanında yapmış olduğu araştırmanın bir sonucu olarak dünya üzerinde yaklaşık 275 milyon çocuğun ev içerisinde şiddete maruz kaldığı bildirilmektedir.

Çocuğa Yönelik Şiddet

Çocuklar farklı açılardan şiddete uğrayabilirler. Bugün bize dayatılan bir takım yetiştirilme şekilleri bile şiddet içermektedir. Şunu duymuşsunuzdur; “Eğer hemen yanıma gelmezsen seni bir daha sevmem” ya da “Ağlarsan çok kızarım” gibi terbiye ya da ikna etme şeklinde kullanılan ifadeler bile şiddet tanımı altına girmektedir. Yukarıdaki örnekler duygusal şiddete örneklerdir. Yani çocuğun sevilmeyen, istenmeyen, değer verilmeyen biri olarak hissetmesine sebep olan tavır ve davranışlardır. Azarlamak, yalnız bırakmakla tehdit etmek, küsmek, küfretmek, aşağılamak, ev içinde taraf tutmaya zorlamak, aile içi şiddete tanık etmek, duygusal şiddettir.

Çocuğun eğitim, sağlık, barınma, güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamamak ya da kaldırabileceğinden daha fazla sorumluluk yüklemek de ihmal tanımına girer.

Fiziksel şiddet, bir yetişkinin öfke boşaltmak, cezalandırmak ya da itaat etmesini sağlamak amacıyla çocuğa fiziksel zarar vermesidir. Çocuğun bu sırada onuru incinir ve yaşamı tehlikeye girebilir. Toplumumuzda çocuğun kulağını çekmek, poposuna vurmak, elini sıkmak gibi “daha az incitici” olduğu düşünülen tavırlar normal kabul edilseler de bunlar da fiziksel şiddetin bir türüdür. Cinsel şiddet, çocuğun bir yetişkin ya da başka bir çocuk tarafından, zorla ya da ikna edilerek cinsel açıdan kullanılmasıdır.

Çocuğa Yönelik Şiddet

Görüldüğü gibi şiddet çok kapsamlı bir ifadedir. Şiddete maruz kalan çocuklarda, öz güven eksikliği, saldırganlık, yoğun kaygı ve depresyon, davranış problemleri, uyku sorunları, okula gitmekte isteksizlik, içe kapanma, çaresizlik ve değersizlik duyguları görülür. Kendilerine ve diğer insanlara güvenmede sıkıntı yaşayabilirler, alkol ve uyuşturucu kullanımına, riskli davranışlar sergilemeye daha eğilimli olabilirler, kişilik gelişimlerinde sorunlar ortaya çıkabilir. Yaşadıkları şiddetin yarattığı öfke, kızgınlık, üzüntü, utanç gibi duyguları ifade etmelerine imkan tanınmadığı takdirde bir başa çıkma mekanizması olarak şiddet uygulama eğiliminde olabilirler.

Çocuğunuz şiddete uğramışsa ya da şiddete tanık olmuşsa yapılacak en önemli şey, bu olay olmamış gibi davranmamaktır. Çocuklar ev içinde yaşanan bir kavgayı, tartışmayı ebeveyn bunu ne kadar belli etmemeye çalışsa da sezerler. Bu yüzden olayı kendi kafalarında kurgulamalarına izin vermeden güvendikleri bir yetişkinden dinlemeleri en sağlıklısıdır. Sormak istediği tüm sorulara gelişim dönemine uygun bir şekilde cevap verilmelidir. Bunu yaparken çocuğun duygularını ifade etmesi sağlanmalı ve eleştirmeden dinlenmelidir. Şiddete maruz kalan ya da şiddete tanık olan çocuklar çoğu zaman bunun kendilerinin suçu olduğuna inanırlar. Bu sebeple net bir şekilde, bunun onların suçu olmadığını anlatılmalıdır.

Çocuğa Yönelik Şiddet

Bir çocuğun, evinden başka gidecek bir yeri yoktur. Dönüp dolaşıp dışarıdaki zorluklardan sonra sığınacağı yer evi ve ailesidir. Çocuğa şiddete karşı duyarlı ve farkındalık içerisinde davranmak ve yeri geldiğinde çocuğun sesi olabilmek insanlık görevidir. Bu konuşulanlar ışığında ilk paragraftaki sorumu yinelemek isterim; cevabınız eğer sessiz kalmaksa, belki bunu bir daha düşünmek istersiniz.

Konu ile ilgili başvurulabilecek kaynaklar aşağıda listelenmiştir:

ALO 183

Adalet Bakanlığı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.