CO2’yi Taşa Dönüştürerek Dünyayı Kurtarabiliriz

Gökbey İnaç 06.09.2016

İzlandalı bilim adamları CO2’yi yer altındaki volkanik kayaların içerisine hapsederek taşa dönüştürüyor ve bu şekilde CO2 emisyonunu azaltabileceklerini düşünüyorlar.

Son 15 yıldır her sene daha da artan uyarılara rağmen CO2 emisyonu artıyor ve anladığım kadarıyla bu insanlığın henüz umurunda değil, zira gezegenimizin son 15 yılda gerçekleşen 2 derecelik ısı artışına verdiği tepkiyi henüz algılayamıyoruz.

Küresel ısınma sonucu yaşam alanları sel, çölleşme, toprak kaymaları, suların yükselmesi, iklimsel afetler gibi sebeplerle yok olacak ve bunların olması için çok da bir zaman kalmadı. Peki bu sürece ne sebep oluyor? İnsanlık olarak ürettiğimiz CO2 (karbondioksit) gazı gezegende sera etkisi yaparak sıcak havayı hapsediyor ve böylece buzullar erimeye, hava daha da ısınmaya, küresel su altı akıntıları dengesini kaybetmeye başlıyor... Yani birbirini tetikleyen bir sürü olaya sebep oluyor.

Nasıl CO2 (Karbondioksit) Üretiyoruz?

Öncelikli olarak doğaya en çok zarar veren şeylerin kullandığımız fosil yakıtlar ya da fosil yakıtlarla kullandığımız araçlar olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz sene ortaya çıkan VW karbon emisyonu skandalı aslında buna bir ipucu niteliğinde. Buna ek olarak, enerji ihtiyacımız gün geçtikçe artıyor ve biz bu enerjiyi, nükleer santraller, termik santraller, doğal gaz gibi çevreye oldukça fazla ve kalıcı zarar veren, gezegenin ısısını artıran ve bolca CO2 üreten yöntemlerle karşılıyoruz. Yani evinizde boşa yaktığınız her lamba aslında size faturadan ziyade harcadığınız, yerine konması gereken daha fazla enerji ihtiyacı ve dolayısıyla karbondioksit olarak geri dönüyor.

Çözüm Ne?

En kısa sürede yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya başlamamız, bu alandaki teknolojileri daha da geliştirmemiz gerekiyor. Yani enerji tüketim ve buna yönelik üretim biçimimizi hızlı bir şekilde değiştirmemiz gerekiyor. 'Başka çözümler yok mu?' derseniz, var.

Karbondioksit’i Taşa Çevirelim!

İlk başta duyduğumda bana da garip gelmişti ama bilim insanlarını bu yüzden seviyorum, hiçbirimizin bakamadığı pencereden bakarak insanlığa bir umut kazandırıveriyorlar. İzlandalı bilim adamları CO2 gazını yer altındaki volkanik kayalara enjekte ederek CO2 gazını kayaların içerisine hapsetmeyi başardılar, bunu ne kadar çok yaparlarsa atmosfer içerisindeki CO2 oranını da aynı şekilde azaltabileceklerini de söylüyorlar.

'Nasıl oluyor bu iş?' derseniz, CO2 gazını volkanik katmana enjekte ettiklerinde bu başka bir kimyasal reaksiyona sebep oluyor ve karbon temelli farklı kaya oluşmasını ve potansiyel olarak enjekte edilen CO2 gazını sonsuza kadar hapsetmeyi sağlıyor.

Bahsettiğimiz bu teknik henüz fabrikasyona dönüşmemiş ama CarbFix projesi olarak İzlanda’da hayata geçmiş durumda ve geliştirilmeye çalışılıyor. Eğer başarılı olunursa gezegenimizi küresel ısınmaya dair oluşabilecek felaketlerden koruyabileceğiz.

Bir sonraki yazımda geleceğe dair bir problemi ele alacak ve dikey tarımdan bahsedeceğim.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.