Cinsel Eğitimin Önemi

Çocuğunuzun cinsellikle ilgili sorularına yanıt vermekten kaçınmayın.

Birey gelişirken nasıl ki sosyal eğitim, bilişsel eğitim adı altında çocuğa bir takım bilgiler aktarılıyorsa, aynı şekilde cinsel eğitim de çocuğun sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Cinsel eğitim doğumdan ölüme kadar olan bir süreçtir. Yani daha anne karnındayken kız ya da erkek olacağının öğrenilmesi ile başlayıp hayatın her döneminde içeriğinin değiştiği ama kendisinin devam ettiği bir eğitimdir. Ancak sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde cinsel eğitimin yaygınlaştırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunulsa da çoğunlukla bu eğitim sokakta, ağızdan ağıza, kulaktan kulağa gerçekleşmektedir. Bu konu hakkında daha fazla ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak için “Cinsel Eğitim” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Wikipedia’da yer alan cinsel eğitim tanımı şu şekildedir: Cinsel eğitim, insan cinselliği ile alakalı olarak duygusal ilişkileri ve sorumlulukları, insanın anatomisini, cinsel aktiviteleri, gelişim dönemlerini, üreme sağlığını, üreme haklarını, güvenli cinselliği, doğum kontrolü gibi konuları kapsayan bir eğitimdir. Cinsel eğitim tüm bu görünümleri kapsar ve ayrıntılandırır.

Cinsel Eğitimin Önemi

Şimdi cinsel eğitimin neden önemli olduğuna bakalım.

Cinsellik konusunda edinilen yanlış ve abartılı bilgiler, yetişkinlikteki cinsel hayatı olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden bilgilerin sağlıklı bir şekilde aktarımı çok önemlidir. Eğitimi verecek olan kişinin de nasıl bilgi vereceğini bilmesi gerekir.

Çocuk, cinsel eğitim sayesinde kendi bedenini ve karşı cinsin bedenini tanır. Farkları görür ve saygı duyar.

Cinsel eğitimi yaşına uygun alan çocuk, sonraki yaşamında karşı cinsle kurduğu ilişkilerde dengeli, kendi bedenine karşı daha sorumluluk sahibi olur.

Çocuk eğer doğru bilgileri almışsa, yanlış bir bilgi duyduğunda itibar etmez. Ayrıca arkadaşlarının bu konu hakkında yapabilecekleri baskılarla mücadele edebilir.

Ergenlik öncesi yaşayacakları değişiklikler konusunda bilgilendirilen çocuklar sürece uyum sağlamakta daha rahat olurlar.

Cinsel istismarı önleme konusunda yapılan bilgilendirmelerle çocuk kendini ne şekilde koruyacağını, nelere dikkat edeceğini daha rahat kavrar ve bu gibi durumların önüne daha rahat geçilir.

Cinsel Eğitimin Önemi

Cinsel eğitimde dikkat etmemiz gerekenler:

Cinsel eğitim bir kez konuşulmakla bitmez. Hayat boyu devam eden ve her gelişim döneminde kendi sorularını yaratan bir süreçtir.

Bu konuları konuşmak dikkat ve ilgi ister. Baştan savma ya da oyalama cevaplar sağlıklı olmaz. Eğer çocuğunuz size nasıl cevap vereceğinizi bilmediğiniz bir şey sorarsa, yanıtınız şöyle olmalıdır: “Bilmiyorum, araştırıp söyleyeceğim.” Bu şekilde soruyu nasıl cevaplayacağınıza dair zaman kazanmış olursunuz. Üstesinden gelemezseniz de bir uzmana sorabilirsiniz.

İlişkilerin paylaşıma, sevgiye ve güvene dayandığı ailelerde bu konuda konuşmak daha kolay olur.

Çocuklar özellikle 3 yaşından itibaren cinsellikle ilgili sorular sorabilirler. Tüm bu cevaplar gelişim düzeylerine göre verilmelidir. İhtiyacı olandan daha fazlasını vermek kafa karıştırıcıdır zaten çocuklar sizi dinlemezler.

Size bu soruları tekrar tekrar sorabilirler, hatta bu sorular size çok saçma gelebilir. Her bir soruya muhakkak cevap verin. O an olmasa da daha sonra öğrenip cevaplayın. Yanlış bir yerden cevabı öğrenmesine izin vermeyin.

Hangi yaş döneminde hangi davranışın sağlıklı olduğunu, hangisinin dikkate alınması gerektiğini önümüzdeki haftaya paylaşacağım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.