Çin'deki Tayfunda Ölü Sayısı 28'e Yükseldi

Özge Kaya 18.09.2016

Çin'de yılın en şiddetli tayfunu "Meranti" nedeniyle 28 kişinin yaşamını yitirdiği, 15 kişinin halen kayıp olduğu bildirildi.

Çin'deki Tayfunda Ölü Sayısı 28'e Yükseldi
Yılın en şiddetli tayfunu "Meranti" Çin'i vurdu. Toplam 28 kişinin yaşamını yitirdiği, 15 kişinin halen kayıp olduğu bildirildi.
Çin'in güneyindeki Fucien eyaletinde 18 kişinin öldüğü ve 11 kişinin kayıp olduğunu belirten yerel yetkililer, 18.300 evin hasar gördüğü bölgede, doğrudan ekonomik kaybın 2,5 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Ülkenin doğusunda bulunan Cıciang eyaletinde ise ölü sayısının 10'a yükseldiği, fırtına ve şiddetli yağışlar sonrası kaybolan dört kişiden hala haber alınamadığı aktarıldı.

Tayvan'da perşembe günü bir can kaybı ve 50'yi aşkın kişinin yaralanmasına yol açan tayfun, cuma günü Çin'in güneydoğusunda etkili olmaya başlamıştı.

Meranti tayfununun ardından Tayvan'ın doğu sahillerini vuran ikinci tayfun dalgası "Malakas"ın Çin'in güneydoğusundaki Fucien ve Cıciang eyaletlerinde de etkili olması bekleniyor.

Hızı saatte 198 kilometreye ulaşan Malakas tayfunu nedeniyle dün Tayvan'ın başkenti Taipei'de okul ve iş yerleri tatil edilmiş, bölgedeki 183 uçak seferi ise iptal edilmişti. Çin'in doğusundaki bazı eyaletlerde ise ikinci tayfun dalgasına karşı turuncu alarm verilmişti.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.