Çimlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

Olgu Alibeygil 21.07.2016

Baklagil, tahıl ve kimi tohumları çimlendirerek elde edeceğiniz filizlerin son derece faydalı besin kaynakları olduğunu biliyor muydunuz?

İlkokulda çay tabağında pamuklar arasında fasulye ve nohut filizlendirme yapmıştık. Bir çeşit deney miydi, bu deneyle ne öğreniyorduk bilmiyorum ama bir kereyle kalmayıp sürekli fasulye filizlendirerek annemi usandırdığımı hatırlıyorum. Meğerse baklagil ve tahıl filizleri vitamin, mineral, enzimler, protein ve aminoasitler bakımından son derece zenginmiş. Besin değeri eski çağlardan beri bilinen filizler modern dünyada yeniden keşfediliyor ve özellikle vegan beslenenlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Çimlendirme denen yöntemle elde edilen filizler tohumlara göre daha düşük kalorili ve bedenin asit dengesini düşürüyor.

Filizlerin faydaları:

Filizlerin diğer çiğ sebze ve meyvelere göre 100 kat daha fazla enzim içerdiği söyleniyor. Özellikle sindirim enzimleri açısından zengin filizlerin A, B, C ve E vitamini oranı da yine diğer çiğ sebze ve meyvelerin 8 katı. Günlük yağ, lif ve protein ihtiyacını da büyük ölçüde karşılayan çimlendirilmiş bakliyat ve tohumlar, bedenin alkali dengesini korumaya da oldukça yardımcı oluyor. Bedendeki faydalı işlevlerine göz atacak olursak;

  • Enzimlerle sindirimi kolaylaştırıyor ve sindirim sistemini hastalıklara karşı koruyor,
  • Kansızlık ve kalp sorunlarını engelliyor,
  • İçeriğindeki çinko, omega yağları ve biotin ile saçları ve cildi parlatıyor, saç uzamasını hızlandırıyor,
  • Beyni, kalbi, kemikleri ve kansere karşı tüm vücudu koruyan K vitamini filizlerde bolca bulunuyor,
  • Erken yaşlanmayı önlüyor,
  • İçeriğindeki vitaminlerle tam bir anti-oksidan görevi görüp bağışıklığı güçlendiriyor,
  • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı oluyor,
  • Göz sağlığına iyi geliyor.


Çimlendirme nasıl yapılır?

Sadece satın alabileceğiniz soya filizleri değil, tüm baklagiller, kinoa, buğday gibi tahıllar, kabak çekirdeği, brokoli gibi tohumlar da evde kolaylıkla filizlendirilerek tüketilebilir. İhtiyacınız olan şeyler, çimlendirmek için organik bakliyat ya da tohumlar ve kavanoz gibi bir kap. Organik gübreli bir toprakta da çimlendirme yapabilir veya bazı aktarlarda satılan özel çimlendirme kaplarından alabilirsiniz. Bakterilerin ürememesi için çimlendirme işlemini steril bir ortamda, örneğin öncesinde kaynatılarak dezenfekte edilmiş bir kavanozda yapmak iyi olur.

Çimlendirilecek besinler bir gece suda bekletiliyor. Bu su dökülerek iyice yıkanan bakliyat ya da tohumlar, çimlendirme kabına alınıyor. Farklı tohum ve bakliyatı aynı yerde filizlendirebilirsiniz. Eğer kendi kavanozunuzu kullanacaksanız kapağında bir kaç delik açmanız, hava almaları açısından iyi olur. Filizlere yer açmak için çimlendirme kavanozunu fazla değil, ancak yarısına kadar doldurun. Oda sıcaklığında suyla günde iki kere sulanıyor. Bir kaç gün içinde filizleri görebilirsiniz. Filizleri tohumlarıyla birlikte hemen tüketin veya derin dondurucuya kaldırın. Buzdolabında bile çabuk bozulabiliyorlar. Filizleri direkt yiyebilir, salatalara, yemeklere katabilirsiniz fakat piştikleri zaman besin değerlerini büyük ölçüde kaybettiklerini unutmayın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.