Çılgın mı Çılgın: Harajuku

Görsel bir şölene hazır olun!

Harajuku, Japonya’nın başkenti Tokyo’nun bir mahallesi aslında. Ama şimdilerde unutulmuş olsa da bir ara tüm haber kanallarında “Çılgın Harajuku Modası” başlıklarını mutlaka görmüşsünüzdür. Cosplay merkezi olarak bilinen bu semt gençlerin Tokyo’daki en favori yerlerinden biri olarak biliniyor. Yani bu tarz “kostüm”ümsü kıyafetleri giyinmiş gençlerin, özellikle hafta sonlarında toplandığı bir yer. Sıradışı giyim mağazaları ile dikkati çekiyor. Bu mağazalar Takeshita Caddesi ve civarında toplanmış durumda. Japonya’nın moda trendlerinin bu caddeden doğduğu da söylentiler arasında.

Çılgın mı Çılgın: Harajuku
Çılgın mı Çılgın: Harajuku

Kalabalık olmasına rağmen çok eğlenceli ve görsel olarak çok çok keyifli bir bölge burası. Bu bölgede bulunan butikler, mağazalar ve galerileri gezmek başlı başına bir aktivite olduğu gibi, yukarıda da bahsettiğim değişik giyimli insanlarla dolu caddelerde yürürken kafanızda hangi gezegende olduğunuzla ilgili soru işaretleri belirebilir!

Harajuku ve Harajuku’dan çıkma bu çılgın moda akımına aslında popüler kültürden de aşinayız. Gwen Stefani ablamız zamanında buranın kızlarına ithafen “Harajuku Girls” albümünü çıkarmış ve sonrasında da yine Harajuku konseptli parfümler çıkarıp, kendi moda koleksiyonunda da bu akımdan esinlenmişti hatırlayacaksınız.

Çılgın mı Çılgın: Harajuku

Aslında Japonların moda anlayışı her zaman biraz daha olağan dışı çizgilerde seyretmiş. Japon modası, özellikle 1970'lerde Kenzo Takada ve Issey Miyake gibi Japon tasarımcıların moda haftalarındaki defilelerinde sergiledi sıradışı kalıpları, karanlık renkleri, yarattığı asimetrik denge ile kafaları karıştırıp kalıpların alışılagelmiş standartların dışına çıkmış ve batıyı da etkisi altına almış.

Sıradanlaşmış moda anlayışının dışına çıkmış bu moda akımı, başlı başına bir kültüre ve insanların kendilerini ifade etme şekline dönüşmüş ve bu giysiler/kostümler, Tokyo'nun özellikle Harajuku, Ginza, Shibuya, Shinjuku bölgelerinde görsel bir şölen sunmaya devam etmekte.

Çılgın mı Çılgın: Harajuku
Çılgın mı Çılgın: Harajuku

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.