Çift Anadile Ne Dersiniz?

Amanda Aman 27.05.2016

Doğumundan itibaren kendisi ile iki dil konuşulan bebeklerin iki anadili oluyor. Yetişkinler tarafında durum böyle değil, ikinci dili anadil gibi konuşabilenler çok nadir. Bu farkın sebebi nedir?

Araştırmalara göre bebekler henüz anne karnındayken dili oluşturan sesleri duymaya ve öğrenmeye başlıyor. Bu seslerin en başında ise annenin sesi var. Bebek doğduğunda anadil ile diğer dilleri ayırt edebiliyor.

Dünyanın tüm dillerinde toplamda 800 ses, her dilde kendine has yaklaşık 40 ses var. Yeni doğan bebeklerin beyinleri bütün bu 800 sesi ayırt edebilme özelliğine sahip. Bu demek oluyor ki, yeni doğan bebekler, maruz kaldıkları herhangi bir dili kolaylıkla öğrenebilir. 6 ve 12 ay arası bebekler, anadillerindeki seslere uzmanlaşıyor, 1 yaşından itibaren ise yabancı dillerin sesleri arasındaki farkı ayırt edebilme özelliğini kaybediyorlar.


Peki bebeklerin iki anadilinin olması sakıncalı mı? Yapılan araştırmalara göre iki anadil kafa karıştırmıyor, aksine beyin gelişimine pek çok açıdan katkı sağlıyor. İki anadili olan bebeklerin beyinlerinin İngilizceye olan tepkisi ile tek anadili olan bebeklerinki aynı. Ayrıca iki anadili olan bebeklerin kelime dağarcığı, tek anadili olan bebeklerinkiyle aynı, hatta daha yüksek. Üstelik iki dili anadil gibi konuşmak, çocuğun kendisini daha iyi ifade etmesine yardımcı oluyor. Bir durumu anlatırken kullanmak istediği kelimeyi bulamayan çocuk, aynı kelimenin diğer dilde olan karşılığını kullanabiliyor.

İki anadil bilen çocuklar problemleri daha kolay çözüyor, görevler arası değişiklik ve akışı daha kolay yapıyor. Üçüncü dili daha kolay öğrenebiliyor. Ayrıca çift anadilli olmanın yaşlanma ile ortaya çıkan zihinsel gerilemeye karşı koruma sağladığı düşünülüyor.


Amanda Aman

Kapak ve İçerik Görseli: Truth Theory


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.