CHP, İktidardan 'Mini Anayasa' Önerisi Bekliyor

Ezgi Özkurt 10.08.2016

Engin Altay, CHP'nin 'mini anayasa'dan beklentilerini açıkladı.

CHP, İktidardan 'Mini Anayasa' Önerisi Bekliyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 15 Temmuz darbesinin, herkesin olaylara bir parça daha sağduyuyla ve önyargısız bakması gereğini ortaya koyduğunu belirtti.

Ders çıkarılmalı.

Bu vahim müdahaleden dersler çıkarılması gerektiğini ifade eden Altay, siyaset kurumunun, Türkiye'nin geleceğinin şekillenmesindeki sorumluluğunun, uzlaşı ve işbirliğinin öneminin daha da belirginleştiğini vurguladı.

"Toplumda uzlaşı beklentisi var."

Altay, hiçbir siyasi partinin, uzlaşıdan geri duramayacağını dile getirerek, toplumda böyle bir uzlaşı beklentisinin bulunduğuna işaret etti. Altay, "Genel Başkanımızın, Yenikapı Meydanı'nda 12 başlık altında ortaya koyduğu anlayış, yapılması gerekenler, alınması gereken tutumlar noktasında diğer partilerin bu konuya olumlu yaklaşmaktan başka bir çareleri olduğunu zannetmiyorum" diye konuştu.

"Yargı, siyasetin vesayetinden kurtulmalı."

Bu işlerin sırasıyla yürüyeceğini vurgulayan CHP Grup Başkanvekili Altay, ilk yapılması gereken işlerden birinin, daha önce üzerinde anlaşma sağlanan mini anayasa paketi olduğunu söyledi. Altay, burada amacın, yargının siyasetin vesayetinden kurtarılması olduğunun altını çizerek, "Bununla ilgili öngörüşmeler kısmen yapılmıştı. Şimdi önümüzdeki günlerde heyetlerin bir araya gelerek yargının siyasetin vesayetinden kurtulmasını formüle edecek bir yeni anayasa paketinin ortaya konulması beklentimizdir. Türkiye'nin ihtiyacı da budur" dedi.

Altay, mini anayasada takvimin belli olup olmadığı, konunun yeni yasama yılında ele alınıp alınmayacağı sorusuna, "Takvim belli değil. Bunlar, artık informal görüşmelerle bir şekilde planlanır, yürür. Yeni yasama yılına belki bu mini paket bitirilmiş olabilir. Meclis ara verir, tatil kararı almaz, almayabilir. Yani bu bir öngörü, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra Meclis toplanır, bu anayasa değişikliği gerçekleştirilebilir" karşılığını verdi.

"Hesaplaşma, normalleşme, demokratikleşme"

Pakette sadece yargıyla ilgili düzenlemelerin mi yer alacağına yönelik soruyu ise Altay, "İktidar partisi değişik önerilerle gelebilir, bakılır, demokrasi normlarına uygun öneriler gelirse niye olmasın. Ama her şeyin başı demokratikleşmedir. Türkiye’de olması gereken üç şey; hesaplaşma, normalleşme, demokratikleşme" diye yanıtladı.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.