Çevrimiçi Müzik Dünyasına Yeni Oyuncu: BitTorrent Now

Taner Turna 19.07.2016

Cadı kazanı gibi kaynayan çevrimiçi müzik dinleme piyasasının yeni oyuncusu BitTorrent Now oldu! Bakalım BitTorrent Now sol gösterip sağ vurabilecek mi?

Geçtiğimiz yıl TIDAL ve Apple Music‘in dahil olması ile iyice kızışan dijital müzik dünyasına karanlık taraftan çıkan ve legal olma sözü veren BitTorrent de eklendi. Uzun yıllar dosya paylaşımının illegal yüzü olan BitTorrent, BitTorrent Now adını verdiği yeni çevrimiçi müzik dinleme uygulamasını web ve Android platformlarda sessizce yayına aldı.

Bir yandan Spotify 100 milyon aktif kullanıcısı ve 5 milyarlık şarkı arşivi ile rakiplerine atı alan Üsküdar’ı geçti mesajı verirken, diğer yandan Apple Music ile TIDAL’ın flörtleşmesi dijital müzik dünyasındaki iklimin oldukça sert ve çetin olduğunu bizlere göstermekte. Böyle bir ortamda BitTorrent Now‘ın rekabete girebilmesi pek mümkün görünmüyor. Fakat kendileri de oldukça gerçekçi insanlar olacak ki, arşivlerindeki müzik ve video kataloglarını bağımsız sanatçılar üzerinden ilerletmeyi hedef almışlar.

Çevrimiçi Müzik Dünyasına Yeni Oyuncu: BitTorrent Now

2001 yılında internet alemine sunduğu dosya transferi yolu ile devrim yapmayı başaran BitTorrent, elindeki teknik altyapı gücünü kullanarak gitgide genişleyen dijital müzik pastasından payını almaya çalışacak. Şimdilik web ve Android platformlarında indirmeye sunulan uygulama, yakın zamanda iOS ve Apple TV için de yayınlanacak.

Bağımsız sanatçıları yıllardır gönülden destekleyen Bandcamp varken, BitTorrent Now’ın yüzüne bakar mıyız pek bilinmez. Ben yine de bir şans vermek istiyorum diyenleri BitTorrent Now’ın web versiyonu ile tanışmak için buraya alalım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.