Cerablus'a Düzenlenen Askeri Harekatla İlgili Siyasiler Neler Söyledi

Ezgi Özkurt 24.08.2016

Cumhurbaşkanı, Davutoğlu ve CHP'li Böke Cerablus'a düzenlenen harekatı değerlendirdi.

Cerablus'a Düzenlenen Askeri Harekatla İlgili Siyasiler Neler Söyledi

'Siz ne olacağının hesabını yapın'

Cumhurbaşkanı, "Şu anda ne yazık ki Suriye'den ülkemize, Gaziantep, Kilis ve tüm bu bölgelere yapılan bu tür saldırılar artık işi bir yere kadar getirdi. Artık son, dedik ki 'bu iş burada noktalanması lazım' ve bu sabah 04.00 itibarıyla süreç başladı. Artık bu işi çözmemiz gerekiyor. Birileri meydan okuyorlar, 'Suriye Türkiye için şöyle olacak, böyle olacak.' diye. Onlara ben buradan sesleniyorum, siz ne olacağınızın hesabını yapın" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti:

"Birlikte bir mücadele şart. Bizim en başından beri güçlü tarihi bağlarımızın olduğu Suriyeli kardeşlerimize samimi yardım eli uzatmak dışında hiçbir niyetimiz, faaliyetimiz olmamıştır. Alna kelime-i tevhit bandı asmakla Müslüman olunmaz. Sancakta kelime-i tevhit olmasıyla Müslüman olunmaz. Allah lafzının istismar edilmesiyle Müslüman olunmaz. Bunların İslam ile alakası yoktur. Bunlar tam aksine İslam'ın başına bela olmuşlardır bu yüzyılda."

'Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz'

"Tekraren ifade ediyorum, başaramayacaksınız. Milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız. Bunlar sanıyorlar ki her saldırıda biz biraz daha zayıflıyoruz. Hayır, tam aksine her saldırıda biz daha güçleniyoruz. Hani derici, debbağ ne yapar? Deriye vurdukça deri hem güzelleşir hem güçlenir. Bu da böyledir. Tam tersine biz bir oluyoruz, iri oluyoruz, diri oluyoruz, kardeş oluyoruz, hep birlikte Türkiye oluyoruz."

Cerablus'a Düzenlenen Askeri Harekatla İlgili Siyasiler Neler Söyledi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'da konuyla ilgili bazı açıklamalar yaptı:

"DEAŞ'ın sınırlarımızdan temizlenmesi hükümetlerimizin eskiden beri en önemli hedeflerinden biriydi. Ocak ayından itibaren başlayan operasyonlarda da Azez ile Cerablus arasının temizlenmesi için çok ciddi çabalar sarf edildi ama yeterli hava desteğinin olmaması dolayısıyla bu tam gerçekleşememişti.

Cerablus operasyonlarının doğrudan başlaması çok stratejik bir adımdır. İnşallah çok kısa bir sürede silahlı kuvvetlerimiz, Azez ve Cerablus arasını temizleyerek Türkiye sınırında tek bir DEAŞ unsuru kalmaması yönünde önemli bir mesafe alınacaktır. İkinci bir husus; Terörist bir örgüt olan PYD'nin küstahça Türkiye'yi tehdit eden ve Türkiye içinde terör eylemlerine destek veren yaklaşımın karşısında, Fırat'ın batısına onların geçerek, özellikle Türkiye'nin güneyinde bir koridor oluşturması çabalarına da en net ve açık mesaj niteliği taşımıştır. Bu bakımdan Cerablus stratejik olarak önemlidir.

Özellikle Halep vilayetinin bütünlüğü itibariyle, Halep'e yönelik baskılar karşısında Halep'in kuzeyinde güvenliğin oluşması mültecilerin Türkiye'ye doğrudan akını anlamında da engelleyici bir faktör olacaktır ve bu çerçevede PYD unsurlarıyla rejim unsurlarıyla birlikte Halep'e yönelik bir saldırıları da bu şekilde engellenmiş olmaktadır. Nihai olarak da tabi Suriye'nin birliğinin korunması ve bu çerçevede Suriye'deki Arap, Kürt, Türkmen, Müslüman, Hıristiyan, Sünni bütün grupların barış içinde yaşayan yeni bir Suriye'nin inşa edilmesidir."

Cerablus'a Düzenlenen Askeri Harekatla İlgili Siyasiler Neler Söyledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek ise Böke, Cerablus'a hava harekatına ilişkin:

"CHP olarak bugün yaşanan her şeyi büyük bir endişe ile izliyoruz. Sabaha karşı başlayan sınır ötesi harekatta Suriye'ye giriş yapmış olan askerlerimiz, evlatlarımız sağ salim vatanlarına bir an önce geri dönsünler temennisindeyiz. Hükümet, Suriye'ye gitmiş olan evlatlarımızın, kıymeti var ise, bu kez uyarılarımızı ciddiye almalı. Türkiye bir yol ayrımında. Aldatıldık diye diye halkı aldatmaya devam edilmesine izin vermeyeceğiz. Siyasi irade Irak Şam İslam Devleti adıyla kurulan ismini dahi telaffuz edemiyor. Canlı bomba eylemcileri bilinmelerine rağmen, Türkiye'de at koşturuyorlar.

Çok açık bir şekilde IŞİD bir canavar. Bu canavar ile içeride ve dışarıda mücadele konusunda maalesef geç kalındı. IŞİD ile mücadelede atılan adımların mutlaka uluslararası toplum ve bölgesel aktörler tarafından desteklenmesi gerekir. Bu örgüt Türkiye'nin baş ucunda örgütlenmiş. Doğrudan halkımıza akrabalarına kast etmektedir. Bu canavar ortaya çıktığı andan itibaren Türkiye'nin bu konuda aktif bir mücadele yürütmesi gerektiğini ifade ettik. Altını çizmeye de devam ediyoruz.

Bundan yaklaşık 2 yıl önce IŞİD ile mücadeleye yönelik önerimize karşılık Cumhurbaşkanı bize 'aklınız size kalsın' demişti. IŞİD ile mücadelede önerdiğimiz bütün somut öneriler karşısında, her zamanki vurdumduymazlık yaklaşımı devam etmişti. Birazcık dinlenmiş olsaydı ne Suriye felaketine sürüklenirdik. Ne de IŞİD Türkiye'de bu kadar örgütlenebilirdi. Türkiye'nin yanan yangına döktüğü benzin sonucunda o alevler Türkiye'ye sıçramazdı.

Ne yazık ki IŞİD ile topyekûn mücadele etmek eyerine, AKP bu canavarın büyümesine göz yuman aktörlerin başında geldi.

Canlı bomba eylemcileri bilinmelerine rağmen Türkiye'de at koşturuyorlar. Sonra biz kendi evlatlarımızı, askerlerimizi Suriye'ye ve Suriye girdabına IŞİD ile mücadele girdabına sokmak durumunda kalıyoruz. Kendi insanlarımızı kendi sınırlarımızda koruyamıyoruz. Hükümet, IŞİD ile topyekun mücadeleye dair bir açık iradeyi hala ortaya koymuş değil. Hükümete bir kez daha açık çağrıda bulunuyoruz. Sadece Cerablus'ta değil kendi topraklarımız içerisinde de IŞİD ile samimi bir mücadeleye davet ediyoruz. Keşke biz, Suriye, IŞİD, FETÖ konusunda haklı çıkmasaydık. Türkiye bu bedelleri ödemeseydi."


Kaynak DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.