Cep Telefonunuzu Parmak İzinizle Değil, Şifrenizle Açın

Mehmet Berkay Önen 25.05.2016

Çünkü çok basit bir yöntemle güvenlik ihlali yaşayabilirsiniz.

Son yıllarda hayatımıza giriş yapan teknolojilerden biri de cep telefonlarımıza gömülü olarak gelen parmak izi okuma teknolojisi. Bu sayede şifremizi tekrar tekrar girmeden, hiçbir zorlukla karşılaşmadan telefon kilidimizi kaldırabiliyor, bilgilerimize erişebiliyoruz. Dünya üzerindeki her insanın birbirinden farklı parmak izine sahip olduğunu da düşünürsek, bu yöntem oldukça güvenli gibi gözüküyor değil mi?

3 boyutlu yazıcıların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok konuda ilerleme kaydetmiş olsak da bu ilerlemeyi kaydeden sadece biz değiliz. Yüksek çözünürlüklü bir kamera ile yakın mesafeden çekilen bir fotoğrafınız varsa eğer, siz de kolayca güvenlik ihlali yaşayabilirsiniz. Gelin, sistem nasıl işliyor anlatalım.

İşe öncelikle parmağınızın fotoğrafı ile başlıyoruz. Parmak izinizin belirgin olduğu bir fotoğraf üstünden alınan örnek ile yardımcı bir çizim programı kullanarak, dijital ortamda, izi tekrardan oluşturuyoruz. Oluşturulan bu çizimi negatif baskı yöntemi kullanarak 3 boyutlu bir yazıcıdan yazdırıyoruz. Marketten 2-3 liraya alınabilen bir oyun hamurunu kullanarak da izi hamurun üstüne geçiriyoruz. Daha sonrasında ise hamuru telefonunuza doğru bastırarak cihaz kilidini açıyoruz.

İşte bu kadar basit.

Eğer inanmadıysanız, sizi aşağıdaki videoyu izlemeye davet ediyoruz. Bir parmak izinin bu kadar kolay kopyalanabildiğini görünce eminiz siz de bize inanacaksınız.

Berkay Önen


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.