Cep Telefonları Kanser Yapar Mı?

İrem Çamarası 24.06.2016

Yıllardır bu sorunun cevabı araştırılıyor ve bu konuda birçok araştırma yapılıyor. Peki, gerçekten cep telefonları ile kanser arasında bir bağlantı var mı?

Yıllar geçtikçe cep telefonlarının hayatımızdaki yeri de giderek büyüyor. Durum böyle olunca, cep telefonlarının zararları daha çok araştırılmaya başlanıyor. Özellikle cep telefonlarının kanser ile bir bağının olup olmadığı, yıllardan beri en büyük soru işaretlerinden. Bu konuda yapılan birçok araştırma olsa da hala kesin bir sonuca ulaşılamıyor. Bebeklerin ve küçük çocukların cep telefonlarının zararlarından daha çok etkilendikleri bilinen bir gerçekken, yaş ilerledikçe zararların o kadar da etkilemediği konuşuluyor.

Cep Telefonları Kanser Yapar Mı?

Bunun üzerine güncel olarak yapılan iki çalışma var. Bir tanesi Amerikan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan Ulusal Toksikoloji Programı'ndaki bilim insanları tarafından yapıldı. İki yılı aşkın süren araştırmada, cep telefonlarının yaydığı farklı radyo frekanslarına maruz bırakılan 2 bin 500'den fazla fare incelendi. Araştırmanın sonucunda erkek farelerin beyinlerinde ve kalplerinde iki tür tümörün izine rastlandı. Dişi farelerde ise görülmedi. Böylelikle cep telefonlarının kanser ile ilişkisi olduğu tespit edilirken, bazı bilim insanlarının da “ama deney fareler üzerinde yapıldı” yorumları peşinden geldi.

Cep Telefonları Kanser Yapar Mı?

İkinci deney ise Danimarka'dan. 420.000 cep telefonu kullanıcısı 21 yıl boyunca izlendi. Cep telefonu kullanımı ile kanser görülme olasılığının yükselmediği görüldü. İngiltere’de ise beyin tümörlü 966 ve sağlıklı 1766 kişi, cep telefonu kullanım yoğunluğu açısından araştırılmış, beyin tümörü olanlar ile sağlıklı grup karşılaştırıldığında aralarında fark bulunamamış. Düzenli cep telefonu kullanımı ve 10 yıldan fazla kullananlarda gliom ve akustik nörinom gelişme sıklığında artış saptanmazken, ilk günden itibaren 1640 saatten fazla konuşma süresine sahip olanlarda, bu tümörlerin gelişim riskinde artış olduğu gösterilmiş. Ancak bu araştırma, yapılış şekli ile birçok eleştiriyi de beraberinde getirdi. Bu sebepten bu deney de cep telefonu ile kanser arasında kesinlikle bir ilişki yoktur demek için yetersiz kaldı.

Her ne kadar kesin bir sonuç alınamamış olsa da cep telefonlarının radyasyon yaydığı ve radyasyonun zararlı olduğu bilinen bir gerçek. Durum böyle olunca, deneyler ne sonuç verirse versin, dikkat edip bu radyasyona çok fazla maruz kalmamamız gerektiğini net bir şekilde belirtebiliriz.

İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Old User
aynen
24.Haz
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.