Çekilin Yoldan, Hyundai Ioniq Geliyor!

Mehmet Berkay Önen 06.06.2016

Dünyanın en başarılı otomobil üreticilerinden biri olarak kabul edilen Hyundai, yeni modeli Ioniq ile çevreci arabalar kategorisinde adından çok söz ettirecek.

Bugünlerde malumunuz, bütün otomobil üreticilerinin üzerinde kafa yorduğu iki ana konu var; sürücüsüz ve elektrikli araçlar. Sürücüsüz araçlar konusunda ne yapar bilinmez ama dünyanın en başarılı otomobil üreticilerinden biri olarak kabul edilen Koreli Hyundai’nin, yeni modeli Ioniq ile beraber çevreci arabalar kategorisinde adından çok söz ettireceği kesin.Prius ile çevreci otomobilleri bir konsept olmaktan çıkaran Toyota’nın tahtına göz diken Hyundai, yeni geliştirdiği modeli Ioniq ile beraber özellikle yakıt tüketimi konusunda hassas olan sürücüleri hedefliyor. İlk önce hybrid, ardından tam elektrikli, en sonunda da yakıt hücreli olarak üretilip piyasaya sürülmesi beklenen Ioniq serisinin ilk üyesi bu sene yollarda olacak.Prius gibi rakiplerden farklılaşmanın yollarını arayan Hyundai, Ioniq serisine eklediği akıllı rota özelliğiyle sürücüsüne elektrikten tasarruf sağlatacak. Fren yaptıklarında ya da yokuş aşağı inerken bataryalarını tekrardan şarj edebilen elektrikli arabalar için geliştirilen yeni bir yazılımla Hyundai, kişinin rotası üstündeki iniş ve çıkışları da hesaba katarak eldeki elektrikten maksimum seviyede faydalanmanın yollarını arayacak.


Önümüzdeki sene piyasaya çıkması beklenen tam elektrikli Ioniq modelinin de toplamda 200 km’ye yakın bir menzilinin olması bekleniyor.


Berkay Önen

Kapak Görseli: Green Car Reports

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.