Ice Bucket Challenge'ı Kimler Hatırlıyor?

Mehmet Berkay Önen 28.07.2016

Videolar sayesinde 115 milyon dolar toplamayı başaran araştırma fonu, hastalığa tedavi aramak için gerçekleştirilen çalışmalara destek olmaya başladı.

İki sene önce, bir anda mantar gibi her sosyal mecrada belirmeye başlayan buzlu kova videolarını herkes hatırlıyordur diye düşünüyoruz. Ünlülerin düello misali birbirlerini "Ice Bucket Challenge" kampanyasına davet ederek başlattıkları bu akım, biz sıradan insanların katılımıyla da halka inmişti. Amacı ALS hastalığıyla savaşmak için gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara fon sağlamak olan kampanyadan bir süredir hiç haber alamamıştık. Bir ay gibi kısa bir sürede 115 milyon dolardan daha fazla bağış toplamayı başaran kampanyanın daha sonraları bu fon ile ne yaptığı pek bilinmiyordu.

Zamanında bazı aktivistler tarafından, popüler kültürün bir ürünü olmaktan ileriye gidemediği düşünülen videolar ilk meyvelerini bu hafta verdi. Kampanya dahilinde toplanan fonlar ile gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların ilk bulguları birkaç gün önce Nature Genetics isimli dergide yayımlandı. Günümüzde herhangi bir tedavisi bulunmayan, ALS ya da diğer Adıyla Lou Gehrig hastalığını anlamak ve bir tedavi geliştirmek amacında olan çalışma sonucunda keşfedilen yeni bir gen varyantı bilim insanlarına büyük umut oldu. Çalışmayı gerçekleştirmek için 4 milyon euro gibi bir rakama ihtiyaç duyan araştırmacıların imdadına yetişen Ice Bucket fonu olmasaydı bu projenin ileriye gidemeyeceğini dile getiren bilim insanları durumdan oldukça memnun. Ama kampanya sadece maddi destek sağlamakla da kalmadı. Dünya genelinde farkındalığı artırarak, bilim insanlarının yanı sıra kamuoyunun da ilgisini çekmeyi başaran kampanya, ALS hastalarına da büyük moral kaynağı oldu.

Bilim insanları çalışmanın sonucundan ve hastalığa karşı bir tedavi bulmak için gerçekleştirilen araştırmalardan oldukça mutlu. Kampanya sayesinde toplanan bağışlarla desteklenen ALS fonu, araştırmalarını artırarak devam ettirmeyi düşünüyor. Dünyanın dört bir yanından bilim insanlarını beraber çalışmaya teşvik ederek ortak bir akıl oluşturmak konusunda da büyük fayda sağlayan kampanya, sosyal medyanın doğru kullanıldığında çok güçlü bir araç olabileceğini de herkese kanıtladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.