Çarşamba Günü Avrupa'dan Misafirimiz Var

İnci Vardar 01.08.2016

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland Türkiye'ye geliyor ve hemen hemen herkesle (biz hariç) görüşmeyi planlıyor.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, 3 Ağustos Çarşamba günü Türkiye’ye gelecek.

Avrupa Konseyi Basın Servisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Jagland, ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve muhalefet partileri liderleriyle görüşecek.

Türkiye, 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sonrası ilan edilen OHAL uygulamaları çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin askıya alındığını, 21 Temmuz’da Avrupa Konseyi’ne resmen bildirmişti.

Çarşamba Günü Avrupa'dan Misafirimiz Var

AİHS’nin 15. maddesi, "taraf devletlerin hükümetlerine, istisnai koşullarda, sözleşme kapsamındaki belirli hak ve özgürlükleri koruma yükümlülüklerini geçici, kısıtlı ve denetimli bir şekilde askıya alma" imkanı sunuyor.

AİHS’nin askıya alınması, sözleşmeye taraf ülkelerden birinin bazı durumlarda "sözleşmedeki yükümlülüklerden bazılarını yerine getiremediği ve bu nedenle askıya aldığı" anlamına geliyor. AİHS geçici olarak ve belirli bir süre askıya alınabiliyor. Sözleşmenin tüm maddeleri askıya alınamıyor.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.