Canavarla Evcilik Oyunu

İnci Vardar 26.09.2016

Keşke yolumuz düşse de Los Angeles'ta Guillermo Del Toro sergisi görsek.

Canavarla Evcilik Oyunu

Bu satırları okuyanlar arasında Guillermo Del Toro'yu tanımayan varsa, çok şey kaçıyor demektir. Tanıyıp da şu anda Los Angeles'ta olmayan bizler, apayrı şeyler kaçırıyoruz. Pan'ın Labirenti, Hellboy serisi, Pasifik Savaşı, gibi filmlerin yönetmenliğini yapan, Hobbit serisinin senaristleri arasında bulunan, hâlâ çıkaramadıysanız ama dizilere meraklıysanız The Strain'in yaratıcısı olarak tanıyacağınız Guillermo Del Toro, LACMA (Los Angeles County Museum of Art)'da bir sergi açmış.

Haberi alınca "Tüh be!" dedim, fotoğrafları gördükten sonra "Şimdi buradan Beşiktaş'a insem, sahil yolundan kaptırsam Los Angeles yaklaşık 20 saat falan" diye hesaplamaya başladım. O kadar güzel olmuş.

Canavarla Evcilik Oyunu

Guillermo Del Toro'dan kabuslara hammadde temini

Serginin ismi "At Home with Monsters". Kabaca Türkçeye çevirdiğimizde "canavarlarla ev hali" veya "canavarların yanında pek rahatım canım" gibi bir şey oluyor. Tabii siz isterseniz canavarlarla akşam akşam delirmeceler de diyebilirsiniz, Del Toro'nun pek rahatsız olacağını sanmıyorum.

Guillermo Del Toro, müthiş filmler çekmek, fantastik senaryolar yazmak ve enteresan filmlerin prodüktörlüğünü üstlenmek dışında resim, maket ve filmlerinin konsept çizimlerini yapmak gibi özelliklere de sahipmiş. Yani, görünen o ki, Pan'ın Labirenti'ndeki gözleri avuç içlerinde olan kabus hammaddesi de bizzat kendisinin çarpık hayalgücünün ve yeteneğinin bir parçası.

Canavarla Evcilik Oyunu

Gerim gerim gerecek, sonra bir rahatlama gelecek

Sergideki çalışmalar kronolojik veya filmografik bir sırayı izlemek yerine tematik bir şekilde ayrılmış. Bir bölümde Guillermo Del Toro'nun ölüm ve sonrası üzerine çalışmalarıyla tüyleriniz diken diken olurken, bir sonraki bölümde daha büyülü bir evrene giriyor, canavarlarla tanışıyor, okültizme ve korkuya doyuyorsunuz. Son bölümde de masumiyet ve kurtuluş temaları işlenmiş.

Canavarla Evcilik Oyunu

Fotoğraflarıyla bizi şenlendiren ve bir o kadar da kıskandıran Selin Köseoğlu Özgür, "Bugün hayatımda gezdiğim en etkileyici sergilerden birini gezmiş bulunmaktayım. Fotoğrafladığım bu muhteşem koleksiyonu (sergi bu fotoğraflarla sınırlı degil tabii daha niceleri var), görme şansı yakalayamayan freak show geekleriyle paylaşmak istedim" demiş.

Kendisine içten içe haset, kıllık, gıcıklık gibi olumsuz hisler beslesem de teşekkürü borç bilir, nefis fotoğraflarını kullanmamıza izin verdiği için de sevgilerimi sunarım. Fotoğrafların devamını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Canavarla Evcilik Oyunu

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.