Çanakkale Bienali Tehdit Altında

Oğuz Taktak 04.09.2016

AK Partili Milletvekili, Çanakkale Bienali Sanat Yönetmeni ve kurucusu Beral Madra’yı hedef gösterdi.

5. Uluslararası Çanakkale Bienali bu sene 24 Eylül ve 6 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. 5 yıldır sanat yönetmenliğini üstlenen Beral Madra'yı hedef göstererek tepkisini dile getiren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Şehrimizdeki bienalin genel sanat yönetmenliği, CHP’den çok HDP savunuculuğuyla bilinen, darbe destekçisi Beral Madra’ya yaptırılmak isteniyor. Bütün toplumu kucaklayan, herkes tarafından kabul görmüş onlarca onurlu sanatçı varken Beral Madra isminde ısrar edilmesinin anlamı nedir? Belediyeyi bu faaliyete destek olmamaya davet ediyoruz. En azından belediye, Beral Madra’nın isminin listeden çıkarılması şartını öne sürebilir. Darbe kafalılar sanatçı olsa ne olur, olmasa ne olur?

AKP'den de tepki

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada küratör Beral Madra’nın sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanına ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘hakaret ettiği’ ileri sürüldü.

Beral Madra'nın 24 Eylül - 6 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Çanakkale Bienali'nde genel sanat yönetmeni olarak görev alacak olması nedeniyle derinden üzüntü duyduklarını belirten AKP İl Başkanlığı, yazılı açıklamasında ''Çanakkale Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen bu faaliyet ile ilgili gerekli işlemin derhal başlatılması ve kamuoyunu bu konuda rahatlatacak bir kararın verilmesini temenni ediyoruz” dedi.

Beral Madra, gelinen noktayı şöyle yorumladı:

“Büyük emeklerle beşincisi yapılan Çanakkale Bienali’nin, bu yıl da Çanakkale’de gerçekleşmesi son derece önemlidir. Küratöryel ekibindeki görevim, bu etkinliğin gerçekleşmesini herhangi bir risk altına alacaksa, ben bu görevimden feragat ediyorum. Bununla beraber, şahsıma yönelik bütün ithamlara dair her türlü hukuki haklarımın da saklı olduğunu kamuoyuna saygıyla duyuruyorum.”

Beral Madra kimdir?

Beral Madra (d. 1942, İstanbul), Türk sanat eleştirmeni ve küratör. Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde okudu. 1980–1982 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde (bugünkü ismiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) ders verdi. 1987'de 1. İstanbul Bienali ve 1989'da 2. İstanbul Bienali koordinatörlüğünü yaptı. 43, 45, 49, 50 ve 51. Venedik Bienali’nin Türkiye sergilerinin küratörlüğünü yaptı. 2000–2004 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Sanat Yönetimi programının kuruluşunda yer aldı. 2003 yılında Uluslarası Sanat Eleştirmenleri Birliği’nin (AICA — Association Internationale des Critiques d’Art) Türkiye şubesini kurdu. 2005–2006 döneminde Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi programında ders verdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.