Can Dündar'a Silahlı Saldırı Düzenleyen Sanık, Ağır Ceza Mahkemesinde

Ezgi Özkurt 25.08.2016

Sanık: "Eğer onu öldürmek isteseydim... "

Can Dündar'a Silahlı Saldırı Düzenleyen Sanık, Ağır Ceza Mahkemesinde

Gazeteci Can Dündar'a, İstanbul Adalet Sarayı önünde silahlı saldırı düzenleyen ve muhabir Yağız Şenkal'ın bacağından yaralanmasına neden olan Murat Şahin'in de aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı davada 28. Asliye Ceza Mahkemesi, eylemin kasten öldürmeye teşebbüs suçu kapsamında tartışılması gerektiğini belirterek dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi.

Can Dündar yurt dışında olduğu için duruşmaya katılamadı.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Murat Şahin ile "Azmettirme" suçundan yargılanan tutuksuz sanık Habip Ergün Celep ve Sabri Boyacı katıldı. Duruşmaya Dündar yurt dışında olduğu için katılamazken, saldırıda yaralanan NTV muhabiri Yağız Şenkal duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Dündar'ın avukatı Bülent Utku, sanıkların eylemi örgütlü işledikleri ve eylemin kasten öldürmeye teşebbüs suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek dosyanın ağır ceza mahkemesinde görülmesini talep etti. Saldırıda ayağından yaralanan muhabir Yağız Şenkal'ın avukatı da, müvekkiline isabet eden merminin ayağına değil de ölümüne yol açacak şekilde vücuduna isabet edebileceğini ifade ederek dosyanın görevsizlik kararı verilip ağır ceza mahkemesine gönderilmesini istedi. Avukatların bu talebine sanık avukatları itiraz etti.

"Eğer öldürmek isteseydim... "

Son olarak söz alan sanık Murat Şahin de adam öldürme kastı ile davranmadığını, bu nedenle kasten öldürmeye teşebbüs suçunu kabul etmediğini söyledi. Şahin, "Eğer öldürmek isteseydim. Beni tutan Dilek Dündar'a vurur, kenara iterdim ve ateş ederdim" diye konuştu. Adının bazı suç örgütü liderleri ile anılmasını istemediğini belirten Şahin, bu eylemi 15 Temmuz darbe girişiminden önce gerçekleştirdiğini söyledi.

Dosya, ağır ceza mahkemesine gönderildi.

İfadelerin tamamlanmasının ardından davayı karara bağlayan 28. Asliye Ceza Mahkemesi sanıkların işlediği eylemin kasten adam öldürmeye teşebbüs suçu kapsamında tartışılması gerektiğini belirterek, görevsizlik kararı verdi ve dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetti.

Mahkemenin kararı bekleniyor.

Mahkeme ayrıca sanıklar için eylemlerine uyan yeni cezalar istedi. "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Hakaret" ve "Ruhsatsız silah" suçlarından Murat Şahin'in 30 yıldan 47 yıla kadar, "Azmettirmek", suçundan, tutuksuz sanıklar Sabri Boyacı'nın 10 yıldan 18 yıla kadar, Habip Ergün Celep'in ise 9 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaları talep edildi. Mahkeme, istenen yeni ceza miktarına dikkat çekerek Murat Şahin'in tutukluluk halinin de devamına karar verdi. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bu kararı kabul edilirse sanıklar ağır ceza mahkemesinde yargılanacak.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.