Çalışan Annelere Öneriler

Ev ve iş hayatını dengelerken sizi sağlıklı tutacak önerilerimiz var.

Bir önceki yazıda çalışan anne olmanın yarattığı zorluklardan ve bunu nasıl fark edip bununla nasıl baş edilebileceğinden bahsetmiştim. Bu yazı ise pratik hayatta daha fazla karşılaşılan sorunlarla nasıl baş edilebileceğini ve somut önerileri içermektedir.

Çocukla doğru iletişim yöntemleri

Çocuğunuzun işe gitmeniz hakkındaki “Neden işe gidiyorsun?”, “Bugün gitme”, “Para kazanmanı istemiyorum!” gibi soru ve ifadelerini, geçiştirmeden ve ciddiye alarak cevaplandırın.

Bunu yaparken net ve açık ifadeler kullanın. İşe gitmek sizin kendi rutininizde olan bir durum, dolayısıyla çocuğunuzdan bununla ilgili bir izin ya da onay beklemek zorunda olmamalısınız.

Çalışan Annelere Öneriler

Siz de duygularınızdan bahsedin.

“Ben de işe gittiğim zaman seni düşünüyorum, seninle oyun oynamak istiyorum, seni özlüyorum.” Bu şekilde yaklaştığınızda da “o zaman gitme, oynayalım” gibi bir cevap almanız mümkün. İşte bu nokta, sorumluluğun ne demek olduğunu anlatabilmeniz için son derece önemli.

Çocuğun duyguları da dinlenmeli

Siz işteyken onun evde ya da okulda ne hissettiğini konuşun.

“Bütün gün birbirimizi görmüyoruz, bu sana nasıl hissettiriyor?” Ayrıca minik bir püf noktası olarak, çocuklarla duyguları hakkında konuşurken “ne” değil “nasıl” sorusunu sorarsanız daha fazla cevap almanız mümkün. Çünkü ''Ne?'' soruları insanları doğrudan duygu hakkında düşünmeye itiyor ve daha bilişsel cevaplar vermesine ya da kilitlenmesine sebep oluyor. ''Nasıl?'' bir oluşu belirttiğinden, nasıl olduğunu anlatmak çok daha kolay oluyor.

Ayrılma kaygısı oluşturmadan...

Evden kaçarak değil, vedalaşarak çıkın.

Çocuğunuzun ilk ayrılık deneyimlerinin travmatik olmasını istemiyorsanız bu noktaya dikkat etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Ağlamasının da sizi bırakmak istememesinin de sağlıklı tepkiler olduğunu lütfen unutmayın. Onun ağlamasına siz dayanamadığınız için onun bu ayrılığa çok tepki verdiğini de düşünüyor olabilirsiniz ki doğrudur. Çocukların özünde anneden ayrışmak vardır ancak annenin izin verdiği ölçüde.

Çalışan Annelere Öneriler

Kaliteli zaman geçirmek önemli

Çocuğunuzla özel zaman yaratın.

Her gün, tüm uyaranlardan arıtılmış en az 20 dakikalık bir zaman dilimi yaratın.

Kim olduğunuzun farkında olun, sınırlarınızı bilin.

İş hayatındaki annelerin, sanki gün boyu hiç yorulmamışçasına eve gelince aynı tempoyla evde de çalıştıkları çok görülen bir durumdur. Ancak uzun vadede tüketir. Bırakın çamaşırlar dağınık kalsın, mutfak toplanmasın. Siz keyifli bir şekilde çocuğunuzla 20 dakika oyun oynayın.

Çalışan Annelere Öneriler

Kendinizin farkına varın

Yardım taleplerini kabul edin ya da siz yardım talep edin.

Zorlandığınızda yardım isteyin. Bu bir nevi oksijen maskesi takmak gibidir.

Kendinizi başka annelerle kıyaslamayın.

Gerçekte ne olduğunu kimse bilemez, herkesin kendi hikayesi vardır.

Kendinize vakit ayırın.

Bu madde de oksijen maskesini önce kendinize takmakla ilgili bir maddedir. Kendinizin farkında olun, duygularınızı ifade edecek yöntemler bulun, egzersiz yapın, sevdiğiniz şeyleri ertelemeyin. Sizin doyumunuz ölçüsünde çocuğunuz mutlu ve sağlıklı bir çocuk olarak büyür.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.