Çağımızın Vebası: Kabızlık

Özge Kaya 09.05.2018

Boşaltım sisteminizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız (hadi lafı dolandırmayalım, kabızlık sorununuz varsa), çözüm için doğru yerdesiniz.

Herkesin bildiği üzere biz Venüslüler genelde kaka yapmayız, yapsak da pembe ve kalp şeklinde yaparız, o da muhtemelen çilek kokar. Dolayısıyla, kabızlık bizim sorunumuz değil. Ancak, herkes bizim kadar şanslı olmayabilir. Bu yazımız ise, o şanssız azınlık için.


Kabızlık, sıkça rastlanan, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve boşaltım sırasında zorluk çekme durumudur. Genel olarak, haftada 3’ten az tuvalete çıkılması ve dışkının sert ve kuru olması kabızlığın göstergesi olarak nitelendirilir.


Kabızlığın başlıca nedenleri ve olası çözüm önerileri:

Yetersiz Su Tüketimi


Suyun vücudumuz için hayati önemini biliyoruz. Yeterince su içmediğimizde karşılaşacağımız sorunlardan birinin de kabızlık olduğunu bilelim. Bolca su ve kafein ya da alkol içermeyen sıvılar tüketmek bağırsakları da destekleyeceğinden boşaltımı kolaylaştıracaktır.


Dengesiz Beslenme ya da Beslenme Düzeninin Değişmesi


Lif oranı düşük peynir, yumurta, et gibi gıdalara ağırlık vererek besleniyorsanız, saatlerinizi tuvalette geçirmeye hazırlıklı olun. Ama en azından bu tür gıdaların yanına brokoli, havuç, domates ve yeşil salata gibi lif oranı yüksek sebzeler eklerseniz, kahvaltılarınıza da biraz yulaf ilave ederseniz, sindirim sisteminizi hızlandırabilir ve kabızlığın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, vücudun alışkın olduğu yemek saatlerinin şaşması, sindirimi zor hazır gıdaların tüketiminin artması da kabızlığa davet çıkarabilir.


Stres ve Depresyon


Stres ve depresyon zaten vücudumuzun normal işleyişinde sıkıntılara yol açar. Bundan bağırsaklarımız da nasibini alır. Ek olarak, depresyon nedeniyle kullanılan antidepresanların da pek bağırsak dostu olduğu söylenemez.


Laksatif İlaçlar


Dışkılamayı kolaylaştıran kimi ilaçlar uzun süre kullanıldığında bağırsaklarda tembelliğe yol açarak, kullanılmadığı zamanlarda tekrar kabızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tür ilaçları alırken doktorun önerisinden çıkmamak, gelişigüzel ilaç kullanmamak gerekir. Sadece laktasif ilaçlar değil, yukarıda bahsettiğimiz antidepresan gibi bazı ilaçların da kabızlık gibi yan etkilerinin olabileceğini unutmamalı.

Ayrıca, sinameki benzeri sindirimi kolaylaştıran kimi bitki ve bitki çaylarını da -her ne kadar sorunu kısa sürede çözüyor gibi görünse de- uzun vadede laktasif ilaçlar gibi bağırsakları tembelleştireceğinden, dikkatli kullanmakta fayda var.


Hamilelik ve Doğum


Hamileyseniz ya da yakın zamanda doğum yaptıysanız kabızlığa gelene kadar düşünmeniz gereken tonla konu vardır zaten. Yine de bilmek isterseniz, özellikle hamilelik döneminde rahmin bağırsaklara yaptığı baskı sonucu oluşan kabızlık normal kabul ediliyor. Doğum sonrasında ise, perineal ağrılar, yavaş işleyen kaslar kabızlığa neden olabiliyor.


Tuvalete Çıkmayı Ertelemek

''Tuvalete gitmek için ev gibi yer yok.''


Gayet kabul edilebilir nedenlerden dolayı umumi tuvaletleri kullanmaktan kaçınıyor olabilirsiniz, ‘’Ay ben evimden başka yerde yapamam’’ diyor olabilirsiniz. Ancak bu ertelemeler sıklaştığında, vücut da kendini ertelemeye alıştıracağından karşılaşacağınız ilk problem bol miktarda karın ağrısı ve kabızlık olacaktır.


Özetle;

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, sıvı tüketiminizi artırarak, beslenme düzeninizi gözden geçirerek, mümkün mertebe stresten uzak durarak bağırsaklarınızı eski ritmine kavuşturabilirsiniz.

Ancak, sorunun kronikleştiği noktalarda kabızlık başka rahatsızlıklara da işaret edebilir. Böyle durumlarda bir doktora danışmak en sağlıklı çözüm olacaktır.


Özge Kaya


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.