Cabkoma Eşittir Depremden Korkma!

Ece Tuğran 19.05.2016

Deprem bir doğal afet, maalesef önleyemiyoruz. Acaba önlem alabilir miyiz?

Deprem, ne zaman geleceği belli olmayan, hakkında sadece tahminler yürütülebilen ve kötü sonuçlara sebep olan bir doğal afet. Yaşadığımız ülkenin deprem kuşağında olması da bu konuda duyarlı olmamızı gerektiriyor. Cabkoma Strand Rod, kısa adıyla CF Rod, bir Japon firması tarafından depremin kötü sonuçlarını ciddi ölçüde azaltmak için icat edilmiş. Onlar “cabkoma” demişler, biz Türkçeye “depremden korkma” olarak çevirdik. Cabkoma, uzun adıyla Cabkoma Strand Rod, depreme karşı yeni geliştirilen bir korunma yöntemi. Japonya’da da büyük depremlerin yaşandığını biliyoruz. Bu konuda çalışmaları tesadüf değildir diye düşünüyoruz.


CF Rod nedir?
Ürünün orijinal web sitesinden aldığımız bilgiye göre Cabkoma Strand Rod, termoplastik bir karbon fiber bileşimiymiş. Önce termoplastik ve karbon fiber kavramlarından biraz bahsedelim.

Termoplastik, ısıtıldığında yumuşayan, soğutulduğunda tekrar sertleşebilen, çevre koruması için özelleştirilmiş bir madde. Ayrıca içinde oluşan çatlak ve kırıkları ısı ile kendi kendine onarabiliyor. CF Rod’un ana bileşeni olan karbon fiber ise elastik, ipliksi bir madde. Bu madde, çelikten 4-5 kat hafif olmasına rağmen 3 kat daha dayanıklı. Ayrıca amaca uygun olarak karbon fiber maddeler deprem dalgalarını absorbe edebiliyor. CF Rod, içi karbon fiberden oluşan, dışı ise termoplastik reçine kaplı uzun çubuklardan oluşuyor. Ayrıca CF Rod kıvrılarak elde rahatça taşınabiliyor.CF Rod nasıl kullanılıyor?

Yukarıda anlattığımız gibi CF Rod uzun çubuklar şeklinde üretilmiş. Bu uzun çubuklar vidalarla binaya tutturuluyor.


CF Rod deprem dalgalarının geliş yönüne ve dalgalara cevap verecek şekilde konumlanıyor. Sarsıntı halinde tüm binayı birlikte hareket ettiriyor. Çubuklarda kullanılan karbon fiberin esnekliği sayesinde, bina sallansa da dengede kalıyor. Bina temele çok baskı yapmıyor ve yıkılmıyor.

Ayrıca CF Rod binaya tutturulduğunda binanın işlevselliğini de bozmuyor. Binaya giriş çıkışı engellemiyor, yeterince boş alan bırakıyor. Bu özelliği de günlük hayatta kullanılabilmesine olanak sağlıyor.Geliştiricilerinden yorumlar
CF Rod, Komatsu Seiren Fabric Laboratory’de, Japonya’nın Ishikawa şehrinde üretilmiş. Komatsu Seiren bu işin önderliğini yapan ve laboratuvara ismini veren adam. Seiren, CF Rod’un muhteşem bir teknoloji olduğunu düşünüyor. Yirmi birinci yüzyıl yapılarının çelik ve beton içerdiğini, fakat bunların hantal ve sert olduğunu, karbon fiberin çelik ve betondan kat kat iyi olduğunu söylüyor. Ayrıca CF Rod’un bundan sonraki yapılarda da değişikliğe sebep olacağını, üreticileri karbon fibere yönlendireceğini ekliyor.


CF Rod standart bir karbon fiberden de iyiymiş. İçindeki her bileşen özel olarak hesaplanmış, bu sayede tam bir dengedeymiş.

CF Rod’un dizaynında Komatsu Seiren’in “harika bir mimar” olarak nitelendirdiği Kengo Kuma ile birlikte çalışılmış. İşin içinde bir tasarım olduğu belli, CF Rod binaya bir estetik de katmamış değil şimdi.


Elbette CF Rod ne kadar elverişli olsa da, yaygınlaşması ve tüm binalarda kullanılması epey zaman alır. Maliyetini de şimdilik bilmiyoruz. Fakat deprem gibi insan elinin önlemek adına fazla bir şey yapamadığı bir doğal afet için böyle bir çözüm bulunması önemli bir gelişme. Şimdilik sadece depreme dayanıksız binalarda, depremin çok olası olduğu yerlerde, önemli tarihi eserlerde kullanılabilir. Ayrıca CF Rod, getirdiği yapısal yeniliklerle önemli icatların da önünü açmış olabilir.


Ece Tuğran


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.